Nápis Arbeit macht frei je zpátky v Osvětimi

Varšava - Polská policie vrátila muzeu v Osvětimi nápis, který před měsícem zmizel z brány bývalého koncentračního tábora. Zloději neslavně proslulou železnou ceduli s heslem „Arbeit macht frei“ rozřezali na tři kusy. Teď bude v péči restaurátorů. Za zločin je ve vazbě pět Poláků. Vyšetřovatelé chtějí také vydat evropský zatykač na Švéda, který si krádež objednal.

Nápis z brány bývalého koncentračního tábora zmizel 18. prosince, o několik dní později ho policisté našli schovaný v lese u obce Czernikowo nedaleko Toruně. Z krádeže je podezřelých pět Poláků, kteří údajně pracovali na objednávku Švéda Anderse Högströma, který byl v devadesátých letech šéfem švédské extremistické strany Národněsocialistická fronta (NSF). Minulý týden na něj prokuratura v Krakově, která případ vyšetřuje, vydala zatykač a dnes předala soudu žádost o vydání evropského zatykače. Na jeho základě budou švédské úřady moci podezřelého Högströma zatknout a předat polské justici.

Zloději nápis Arbeit macht frei rozřezali na tři kusy. Mluvčí muzea v Osvětimi Jaroslaw Mensfelt řekl, že než by se tabule mohla vrátit na bránu muzea, musejí ji opravit konzervátoři a musí bezvadně fungovat zabezpečení muzea. Ve středu byl v souvislosti s prosincovou krádeží z práce propuštěn vedoucí směny ochranky, která v době krádeže muzeum hlídala. V osudnou noc prý selhal lidský faktor.

Poté, co 18. prosince celý svět obletěly zprávy o krádeži nápisu, vypsaly různé instituce v Polsku za informace vedoucí k jeho nalezení odměnu v celkové výši 115 000 zlotých (skoro 736 000 korun). Šéf policie v Malopolsku Andrzej Rokita dnes informoval, že si ji rozdělí dva lidé v poměru dva ku třem.