Havel v Kosovu vyznamenán za mír, demokracii a humanismus

Priština – Bývalý prezident Václav Havel dostal v Kosovu vyznamenání v podobě zlaté medaile Ibrahima Rugovy za mír, demokracii a humanismus. Ocenění mu udělil současný kosovský prezident Fatmir Sijdiu při příležitosti čtvrtého výročí úmrtí bývalého kosovského prezidenta Rugovy. Vyznamenání převzala česká velvyslankyně v Prištině Janina Hřebíčková. Podle agentury APA to uvedla tamní média.

„Pan Havel vyznamenání dostal za celoživotní dílo a snahu propagovat demokracii, svobodu a rovnost ve světě,“ řekla Hřebíčková. Bývalý český prezident se stal prvním člověkem, který vyznamenání Ibrahima Rugovy dostal, dodala. Dnešního ceremoniálu se zúčastnili vládní činitelé, diplomaté či zástupci humanitárních organizací - celkem asi 260 lidí.

Vyznamenání tvoří medaile a certifikát na zlatém papíře. Česká velvyslankyně ocenění Havlovi předá při své první cestě do Prahy. „Nejspíš to bude někdy v únoru,“ uvedla.

Václav Havel zaslal Kosovu děkovný dopis. „Je pro mne velkou ctí být prvním držitelem zlaté medaile nesoucí jméno výjimečné osobnosti z historie vašeho mladého státu. S Ibrahimem Rugovem mne pojilo pevné přátelství. Byl partnerem, ve kterého západní země vložily své naděje pro poklidné soužití a rozvoj v regionu,“ napsal.