Moskevské kamery za miliony dodávaly falešné obrázky

Moskva - Moskevská policie řeší velký skandál. Jedna z firem, které pro ni obsluhují nový systém pouličních kamer, ji měsíce podváděla. Místo živých obrázků jí dodávala předtočené záběry. Nákladný systém desítek tisíc pouličních kamer za 300 miliónů korun byl přitom donedávna chloubou moskevského starosty Jurije Lužkova. Teď z něj zbyla ostuda a podezření z korupce.

Bezpečnostních kamer je v ruské metropoli kolem 80 000. Městská policie tvrdí, že se bez nich neobejde. „Je to systém, který nám umožňuje sledovat a řídit dopravu, dohlédnout na bezpečnost lidí a pomoct záchranářům v krizových situacích,“ říká ředitel oddělení moskevské policie pro řízení dopravy Maxim Logašin.

Obrázky z kamer dodává moskevské policii několik soukromých společností. Při loňské kontrole jedné z nich se ale zjistilo, že firma město systematicky podvádí.

Video Reportáž Josefa Pazderky
video

Reportáž Josefa Pazderky

Kamera má vysílat živě obrázky dění na ulici. Firma si ale záběry ulic předtočila a policii ze svých počítačů posílala jen bezcennou tapetu. Když to radnice loni zjistila, spustila rozsáhlé vyšetřování. A nestačila se divit. Nešlo totiž o několik kamer, ale desítky tisíc z nich. Firma si přitom za své služby ročně účtovala skoro 20 miliónů korun. „Jen v jedné z moskevských oblastí jsme našli kolem 29 000 nefunkčních kamer. V ostatních částech města prověrky ještě probíhají,“ popisuje policejní vyšetřovatel Pjotr Rebinin.

Policie zatkla majitele firmy a snaží se zjistit rozsah škod. Nad případem ale visí podezření z masivní korupce. Jak je možné, že nikdo na obrovský počet nefunkčních kamer měsíce nepřišel, nedokáže moskevská radnice vysvětlit.

Bezpečnost v Moskvě kontrolují kamery
Bezpečnost v Moskvě kontrolují kamery