Bez Strawova souhlasu by Británie do Iráku nešla

Londýn - Zvažování podpory války v Iráku bylo pro Jacka Strawa „nejtěžším rozhodováním v životě“ a bez jeho souhlasu by se Británie invaze v březnu 2003 nezúčastnila, protože by vojenská akce neměla ve vládě většinu. Tehdejší britský ministr zahraničí to prohlásil před svým dnešním vystoupením před výborem vyšetřujícím okolnosti irácké války.

„Kdybych odmítl, britská vojenská akce by nebyla prakticky možná,“ napsal Straw v prohlášení. „Takřka s určitostí by nebyla většina v kabinetu nebo v Dolní sněmovně,“ dodal s tím, že kabinet byl v názoru na válku rozdělen.

Straw zdůraznil, že zvažování podpory válce v Iráku pro něj bylo nejtěžší rozhodnutí v životě, za kterým si ale stojí a přijímá za ně odpovědnost. Současně vyjádřil „hlubokou lítost…nad velkými ztrátami na životech - britských a dalších koaličních vojáků a mnoha tisíc Iráčanů“.  Straw před výborem řekl, že vojenské odstranění Saddáma Husajna považoval za protiprávní, akci ale nakonec podpořil; 29. ledna bude vypovídat i tehdejší premiér Tony Blair.

Video Telefonát Ivana Kytky
video

Telefonát Ivana Kytky

Straw je první úřadující ministr, který vypovídá před výborem pro vyšetřování irácké války. Nyní je ministrem spravedlnosti.

Ve svém vystoupení také uvedl, že ho velmi znepokojil projev amerického prezidenta George Bushe zmiňující v roce 2002 tak zvanou osu zla - Irák, Írán a Severní Koreu. Straw a další členové britské vlády se prý tehdy obávali, že takový přístup negativně ovlivní přístup k Íránu a oslabí umírněné politiky v Teheránu.

Bývalý britský ministr zahraničí Jack Straw před vystoupením před výborem vyšetřujícím okolnosti irácké války
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Matt Dunham