Mezenchymální kmenové buňky vznikají v kostní dřeni. Vědci je ale získávají z tukové tkáně. Zdrojem tuku jsou například liposukce. Po náležitých úpravách kmenové buňky údajně pomáhají obnovit prokrvení poškozených tkání, mírní zánět a imunitní reakci těla.
K izolaci buněk se používá speciální centrifuga, kultivují se ve sterilních vacích. K nákupu potřebného vybavení přispěje mimo jiné také dar 900 000 korun od Nadace Komerční banky - Jistota, který dnes univerzita převzala.
Jaroslav Michálek, vedoucí Univerzitního centra buněčné imunoterapie:
„Během letošního roku dojde k prvním klinickým zkouškám. Je potřeba dbát na vysokou bezpečnost pro pacienty, proto je vyžadováno schválení Statním ústavem pro kontrolu léčiv. Je to podobné jako u jiných farmaceutických firem. Myslím si, že během prvního půlroku dokážeme připravit léčebný protokol, aby ho SÚKL schválil, a ve druhé polovině letošního roku začneme s klinickými zkouškami.“

Rozhovor s Jaroslavem Michálkem
Léčba popálenin a špatně se hojících ran je podle brněnských odborníků i v
moderní medicíně problematická. "Stále existuje riziko vzniku infekce a
plastických jizev, které negativně ovlivňují kvalitu pacientova života,"
uvedl Michálek. Buňky lze podle vědců použít také na bércové vředy a
chronické rány diabetiků.
Výzkum kmenových buněk patří k hlavním úkolům Univerzitního centra buněčné imunoterapie. Centrum se dále zaměřuje také na výzkum a vývoj protinádorových vakcín šitých na míru pro konkrétního pacienta.
