Vědci zkoumají využití kmenových buněk při léčbě popálenin

Brno - Odborníci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně vyzkoušejí novou metodu léčby popálenin, chronických ran a špatně se hojících jizev pomocí takzvaných mezenchymálních kmenových buněk. Jejich výhodou je protizánětlivý účinek a schopnost zajistit rychlejší a kvalitnější obnovu poškozené kůže, řekli dnes lékaři novinářům. „Podobný léčebný postup nebyl v České republice zatím využíván a jeho zavedení přispěje ke zkvalitnění lékařské péče,“ uvedl vedoucí Univerzitního centra buněčné imunoterapie Jaroslav Michálek.

Mezenchymální kmenové buňky vznikají v kostní dřeni. Vědci je ale získávají z tukové tkáně. Zdrojem tuku jsou například liposukce. Po náležitých úpravách kmenové buňky údajně pomáhají obnovit prokrvení poškozených tkání, mírní zánět a imunitní reakci těla.

K izolaci buněk se používá speciální centrifuga, kultivují se ve sterilních vacích. K nákupu potřebného vybavení přispěje mimo jiné také dar 900 000 korun od Nadace Komerční banky - Jistota, který dnes univerzita převzala.

Jaroslav Michálek, vedoucí Univerzitního centra buněčné imunoterapie:

„Během letošního roku dojde k prvním klinickým zkouškám. Je potřeba dbát na vysokou bezpečnost pro pacienty, proto je vyžadováno schválení Statním ústavem pro kontrolu léčiv. Je to podobné jako u jiných farmaceutických firem. Myslím si, že během prvního půlroku dokážeme připravit léčebný protokol, aby ho SÚKL schválil, a ve druhé polovině letošního roku začneme s klinickými zkouškami.“

Video Rozhovor s Jaroslavem Michálkem
video

Rozhovor s Jaroslavem Michálkem

Léčba popálenin a špatně se hojících ran je podle brněnských odborníků i v
moderní medicíně problematická. "Stále existuje riziko vzniku infekce a
plastických jizev, které negativně ovlivňují kvalitu pacientova života,"
uvedl Michálek. Buňky lze podle vědců použít také na bércové vředy a
chronické rány diabetiků. 

Výzkum kmenových buněk patří k hlavním úkolům Univerzitního centra buněčné imunoterapie. Centrum se dále zaměřuje také na výzkum a vývoj protinádorových vakcín šitých na míru pro konkrétního pacienta.

Laboratorní testy
Laboratorní testy