USA po stažení počítají s civilní přítomností v Afghánistánu

Washington - Spojené státy si chtějí v Afghánistánu a Pákistánu ponechat výraznou civilní přítomnost i po stažení bojových jednotek z oblasti. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo zahraničí. Americká diplomacie uznává, že USA nemohou Afghánistán opustit podobně jako v roce 1989 po odchodu Sovětů. Civilní úsilí prý musí pokračovat i po ukončení vojenské mise, aby se Afghánistán nestal útočištěm pro islamistické fundamentalisty z al-Káidy.

„Zatímco naše bojová mise v Afghánistánu není časově neomezená, zůstaneme dlouho politicky, diplomaticky a ekonomicky činní v Afghánistánu a Pákistánu, abychom ochránili naše přetrvávající zájmy v regionu,“ uvádí se v materiálu nazvaném Strategie stabilizace pro Afghánistán a Pákistán.

Americký prezident Barack Obama v prosinci oznámil, že chystá do Afghánistánu vyslat dalších 30 000 vojáků, kteří mají posílit stávající kontingent čítající zhruba 68 000 mužů.

Nejvyšší představitel USA však také naznačil, že v polovině roku 2011 Washington začne se stahováním vojáků. Jiní američtí političtí a vojenští činitelé však zdůrazňují, že to bude záviset na bezpečnostní situaci v zemi.

Obamova nová strategie pro Afghánistán zahrnuje rovněž výraznou civilní podporu při uskutečňování amerických programů. „V návaznosti na naše národní bezpečnostní cíle pomůže civilní podpora vybudovat afghánské kapacity v klíčových oblastech a rovněž ujistit Afghánce, že náš závazek je dlouhodobý,“ uvádí se dále ve zprávě úřadu, v jehož čele stojí Hillary Clintonová.

Washington podle zprávy ministerstva zahraničí chystá výrazné zvýšení počtu odborníků z civilního sektoru v Afghánistánu. Mají pomáhat při obnově jeho zemědělství, posilování vládních struktur a podpořit úsilí o reintegraci talibanců, kteří se zřeknou vazeb na teroristickou organizaci al-Káida. Experty mají poskytnout mimo jiné ministerstva zemědělství, financí a spravedlnosti, ale také Agentura pro potírání narkotik (DEA) a Federální úřad pro vyšetřování (FBI).