Guantánamo je stále v provozu, 47 vězňů základnu neopustí

Washington - Věznici Guantánamo měla být do 22. ledna uzavřena. To sliboval americký prezident Barack Obama několik dnů po nástupu do funkce. Teď je jasné, že jeho plán nevyšel. Amerika sice ve čtvrtek večer propustila dva Alžířany, ve věznici na Kubě je ale stále bezmála dvě stě lidí, které Spojené státy podezřívají z terorismu. Sedmačtyřicet lidí z asi dvou set zadržovaných na základně by podle doporučení expertní skupiny navíc nemělo vězení vůbec opustit.

Kam s nimi. Tak by se dal jednoduše shrnout hlavní problém Obamovy administrativy s uzavíráním věznice na Guantánamu. Přes třicet států už přijalo více než 550 propuštěných, zbývající vězně bude Amerika umísťovat těžko. Jednou z posledních zemí, která Obamovi vyšla vstříc, bylo Slovensko – v úterý oznámilo, že přijme z Guantánama tři vězně, které si samo vybralo. Ministerstvo zahraničních věcí SR odmítá říct, odkud vězni pocházejí, za jakých okolností byli chyceni a vězněni, případně kdy by mohli na Slovensko dorazit.

Barack Obama ale zavření Guantánama těžko obhajuje i ve vlastní zemi. Čelí tvrdé kritice opozice, která varuje před rizikem znovuzapojení propuštěných do teroristických akcí. Podle posledních údajů se tak stalo u 74 z 530 vězňů. Obama ale na uzavření stále trvá.

Video Guantánamo nepropustí 47 vězňů
video

Guantánamo nepropustí 47 vězňů

Guantánamo nepropustí 47 vězňů

23:00 22.1.

Reportáž Víta Krčmáře

Skoro polovina podezřelých, stále držených na Guantánamu, je původem z Jemenu. Tam ale Amerika vydávání vězňů zastavila poté, co vyšlo najevo, že v této zemi se vycvičil atentátník, který se pokusil vyhodit před Vánocemi do povětří letadlo na cestě z Amsterdamu do Detroitu.

47 vězňů by podle expertů nemělo Guantánamo opustit

Sedmačtyřicet lidí asi z dvou set zadržovaných na základně by podle doporučení expertní skupiny nemělo opustit vězení. Uvedla to BBC s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele. Je to poprvé, kdy Spojené státy uvedly, kolik vězňů z Guantánama představuje takové riziko, že jim nebudou ochotné dát svobodu. Nejspíš by je nečekalo obvinění, soud ani propuštění, ale časově neomezené věznění. Tedy současný stav, v jakém jsou a proti kterému kvůli Guantánamu roky protestují právníci nebo ochránci lidských práv.

Doporučení pracovní skupiny vedené americkým ministerstvem spravedlnosti také uvádí, že asi 35 vězňů z Guantánama by mělo stanout před soudem a 110 dalších by se mělo dostat dřív nebo později na svobodu. Zatím je to doporučení, které americký prezident nemusí brát v potaz.