Na Ukrajině dopadli gang, jenž dodával sexuální otrokyně do Česka

Chmelnyckyj – Ukrajinští policisté spolu s tajnou službou rozprášili zločinecký gang, který dodával sexuální otrokyně do Česka. Ty si zločinci vybírali mezi nemajetnými Ukrajinkami. Šéf gangu zaplatil ženám cestu do Čech, kde si pak musely všechno odpracovat vlastním tělem. Zadrženým osobám hrozí stíhání za organizovaný zločin a obchodování s lidmi. Podle vyšetřovatelů nebyli do této sítě zapojeni žádní Češi.

Policie zadržela jednu ženu a tři muže. Čtveřice měla dodat do českého nevěstince tři Ukrajinky. Dva kuplíři si vytypovali vhodné oběti. Šéf gangu jim vyřídil cestovní doklady a zaplatil cestu do Česka. Ženy si pak musely dluh odpracovat v nevěstinci. Zadržená Ukrajinka ženy kontrolovala a inkasovala peníze za jejich služby.

Policie stíhá skupinu pro organizovaný zločin a obchodování s lidmi. V Česku představuje prostituce podle odborníků legální šedou zónu. Sexuální průmysl je velký byznys, jehož roční obrat se odhaduje na více než půl miliardy dolarů (přes devět miliard korun), z čehož asi tři pětiny pocházejí od zahraničních návštěvníků.

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského

Pavel Hanták, mluvčí ÚOOZ:

„V souvislosti s poskytováním sexuálních služeb hovoříme na území ČR o obchodu s lidmi ve zcela ojedinělých případech. V našich podmínkách jsou tyto služby ve většině případů poskytovány zcela dobrovolně.“

Západ Ukrajiny se potýká s obří nezaměstnaností. Kuplíři tak ve většině případů ženy k prostituci nenutí násilím. Zařídí jim cestovní doklady a zaplatí cestu až do nevěstince - dívky jim pak za to odvádějí část výdělku. V ČR se dnes živí prostitucí asi 600 Ukrajinek, což je méně než dřív. Kvůli hospodářské krizi totiž přijíždí daleko méně sexuálních turistů.