Češi odsouzeni ve Francii za kuplířství

Štrasburk - Tresty od jednoho do osmi let vězení uložil soud ve Štrasburku osmi Čechům obžalovaným z kuplířství. Zakázal jim také pobyt na francouzském území. Verdikt zatím není pravomocný, proti rozsudku se odsouzení ještě můžou v zákonné desetidenní lhůtě odvolat. Vyšetřování trvalo téměř dva roky a podílela se na něm francouzská, německá i česká policie. Podle konzulárního oddělení českého velvyslanectví v Paříži se jednalo o soudní proces s vůbec největším počtem českých občanů na území Francie v uplynulých letech.

Odsouzení podle všeho možnosti odvolání využijí. Čeští občané údajně páchali trestnou činnost od poloviny roku 2006 do poloviny roku 2008. Na odhalení případu pracovali kriminalisté z Německa, Francie a České republiky.

Podle rozsudku francouzského soudu, který nelze zaměňovat s Evropským soudem pro lidská práva sídlícím ve Štrasburku, mají být Češi po výkonu trestu vyhoštěni z Francie se zákazem dalšího vstupu na její území.

Podle českého velvyslanectví bylo konzulce Lucii Kodejšové během procesu umožněno promluvit se všemi sedmi z osmi obviněných, kteří byli jednání přítomni, a zodpovědět jejich dotazy týkající se průběhu vyšetřování, podmínek ve francouzských věznicích, eventuálního podmínečného propuštění na svobodu a možnosti výkonu trestu na území České republiky.

Kvůli obvinění z kuplířství v oblasti takzvané luxusní prostituce z loňského března v Paříži hrozí soud také bývalé české modelce Ireně Chlebovitsové a francouzskému fotografovi Jeanu-Pierreovi Bourgeoisovi.