Lavrov: Rozmístění raket v Polsku je věc Varšavy a Washigntonu

Moskva – Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes řekl, že rozmístění amerických raket Patriot v Polsku je čistě záležitost Washingtonu a Varšavy. Dodal ovšem, že nechápe, proč se vytváří dojem, že Rusko představuje hrozbu pro polskou bezpečnost. Rusko proto žádá detaily, proč vlastně k rozmístění raket dojde.

„Je to věc dvoustranných vztahů mezi USA a Polskem. Není to nová záležitost. Je to věc dvoustranné spolupráce dvou spojenců v NATO,“ řekl dnes o instalaci raket v Polsku Lavrov. 

„Určitě jsou příčiny, kvůli kterým tam budou umístěny. Nejsem o tom plně informován, ale jestli je to pravda, vzniká otázka, proč je nutné cosi takového dělat, aby se vytvářel dojem, že Polsko se jakoby posiluje proti Rusku. To nechápu a samozřejmě počítáme s tím, že dostaneme vysvětlení. Pak budeme situaci analyzovat,“ dodal.   

Video Rozhovor s publicistou Janem Petránkem
video

Rozhovor s publicistou Janem Petránkem

Rakety by měly být rozmístěny nedaleko obce Morag, která se nachází ve Varmijsko-Mazurském vojvodství necelých 100 kilometrů od hranic s Kaliningradskou oblastí, ruskou enklávou na březích Baltu. 

##GMAP:3429:Polsko - Morag##

Rozmístění Patriotů slíbila Varšavě vláda bývalého prezidenta USA George Bushe během jednání o výstavbě protiraketové základny v Polsku a radaru v Česku. Polsko mělo získat Patrioty bez ohledu na to, zda se plány na výstavbu amerického protiraketového štítu uskuteční. Nynější šéf Bílého domu Barack Obama od projektu protiraketové obrany ustoupil, dodávky Patriotů ale podpořil.

Na tiskové konferenci Lavrov dále oznámil, že rozhovory Ruska se Spojenými státy o nové odzbrojovací smlouvě, která má nahradit rusko-americkou smlouvu START-1, budou obnoveny počátkem února. „Nedořešené otázky budou, jak doufám, urychleně uzavřeny,“ řekl ruský ministr.