Pizzo Free nákupy: Obchodníci v Palermu bojují proti mafii

Řím – Německo vydalo speciální mapu sicilské metropole Palerma, kde jsou vyznačeny obchody, které odmítají platit mafii výpalné. Takové obchody mají nálepku Pizzo Free (žádné výpalné), němečtí turisti díky tomu mohou podpořit odvážné obchodníky, kteří se touto formou postavili mafii.

Sicilská mafie Cosa nostra vydírá četné podniky na celém ostrově, zvláště v Palermu. Obchodníci si ale řekli dost a vyhlásili mafii válku. Sdružili se do spolku Addiopizzo (sbohem výpalné). V boji proti bezpráví je podpořilo i Německo, kde vznikla mapa obchodů, které neplatí mafiánům výpalné. 

Němci jsou jednou z nejpočetnějších skupin zahraničních turistů, která do Palerma zavítá a utratí zde tučné sumy. Teď se mohou rozhodnout, zda svými penězi podpoří mafii, nebo ne. Turistický plán Palerma, který bude k dispozici u cestovních kanceláří v Německu a Itálii, bude prozatím vytištěn v 10 000 výtiscích. 

Video Telefonát Vědunky Lunardi
video

Telefonát Vědunky Lunardi

Spolek Addiopizzo se na svých internetových stránkách označuje za hnutí tvořené ženami a muži, obchodníky a spotřebiteli, kteří podporují heslo: „Národ, který platí výpalně, je národem beze cti“. Spolek začal s jedinou pekárnou. Její majitel je kvůli tomu ještě dnes 24 hodin denně pod ochrannou policistů. Ke spolku se v současnosti hlásí víc než 400 obchodů. K akci se připojil i sicilský svaz průmyslníků, který řekl, že vyloučí každého, kdo se zaplete s mafií. 

/*json*/{"map":{"lat":38.120783,"lng":13.3629799,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

„Chce to dost odvahy, postavit se na stranu tohoto sdružení. Když budou i turisté nakupovat v Pizzo Free, bude to pro sdružení velké vítězství a bude to velmi pozitivní pro celou Itálii, protože je to známka podpory boje proti mafii,“ komentuje zprávu spolupracovnice Českého rozhlasu Vědunka Lunardi. 

Italský stát se sicilskou mafií bojuje už léta. Zdejší mafie se proto přizpůsobila a zvolila jinou strategii, jak vydělat. Investuje vyprané peníze do legálních aktivit – například do likvidace odpadů, stavebnictví i do zdravotnictví. Současně za účelem získání státních zakázek nasazuje mafie své lidi do oblastních komunálních správ, neštítí se ale ani vybírání výpalného.