Krutí chlapci šokovali Británii

Sheffield (Británie) - Británii šokoval případ dvou nezletilých bratrů, kteří loni na jaře v hrabství Yorkshire z nudy brutálně mučili dva vrstevníky. Podle své výpovědi je nezabili jen proto, že už je bolely ruce. Soud v Sheffieldu dnes oba pachatele ve věku deset a jedenáct let odsoudil k časově neomezenému odnětí svobody a zdůraznil, že oba představují pro své okolí vysoké riziko. Po uplynutí pěti let se bude rozhodovat o jejich dalším osudu, odborníci zváží především jejich nebezpečnost pro okolí.

Zločinu šlo podle britských médií možná předejít. O obou bratrech, pocházejících z rozvrácené rodiny, se totiž v okolí vědělo, že napadají vrstevníky i dospělé, a sociální pracovníci se jimi často zabývali. Před soudem nedávali najevo citové reakce, soucit s oběťmi ani výčitky svědomí. Dětská psycholožka, která je vyšetřovala, řekla před soudem, že zejména u mladšího z bratrů je riziko, že se z něj stane psychopatický zločinec.

Bratři napadli loni v dubnu v Edlingtonu v jižním Yorkshiru devítiletého a jedenáctiletého chlapce. Vylákali je na odlehlé místo u potoka pod záminkou, že jim ukážou mrtvou lišku. Nejprve je okradli o mobilní telefony a peníze a pak je hodinu a půl mučili. Tloukli je do hlavy cihlami a kameny, skákali jim po hlavě a genitáliích, nutili je jíst bahno a zraňovali je skleněnými střepy. Staršímu chlapci hodili na hlavu porcelánovou výlevku. Jednomu z nich propíchli ruku a pak mu v ráně uhasili cigaretu. Přinutili je také se svléknout a vykonávat sexuální akty. Část mučení dokonce natočili na ukradený mobil.

Podle sociálních pracovníků otec před oběma chlapci brutálně napadal matku, která měla sedm dětí. Rodiče jim také běžně pouštěli extrémně násilné filmy. Příbuzní vypovídají, že matka dávala dětem marihuanu do čaje, aby lépe spaly.

Případ vyvolává v Británii vzpomínku na vraždu dvouletého Jamese Bulgera, kterého v roce 1993 v Liverpoolu unesli a usmrtili dva desetiletí chlapci. Avšak tentokrát míra násilí na obětech zřejmě nemá v historii britské kriminalistiky obdoby.