Strážci českých nosorožců v Keni jsou připraveni střílet pytláky

Nairobi - Dva páry královédvorských bílých nosorožců zůstávají skoro poslední nadějí na zachování druhu. Jejich novým domovem se stala keňská rezervace Ol Pejeta, kde o ně pečují jako o skutečný poklad. O jejich bezpečnost se stará několik desítek ozbrojených strážných, kteří mají i automatické zbraně. Případného pytláka jsou připraveni i zastřelit. Cena jednoho z posledních čtyř bílých nosorožců je totiž nevyčíslitelná.

České nosorožce střeží po zuby ozbrojení strážci rezervace. Mají v rukou jedny z nejvíce chráněných zvířat na světě, jejichž hodnota se nedá vyvážit penězi. Jestli se začnou množit a zachrání tak svůj druh, je otázka složité alchymie přírody.

Keňská rezervace Ol Pejeta bedlivě střeží všechny své nosorožce. Jedná se o bezmála sto zvířat. V rozích, o které je mezi pytláky enormní zájem, mají implantované a dobře ukryté miniaturní vysílačky. 170 strážců je sleduje na 300 kilometrech čtverečních a pravidelně hlásí jejich polohu.

Video Reportáž Tomáše Šponara
video

Reportáž Tomáše Šponara

Bezpečnost českých nosorožců je pro rezervaci prioritou číslo jedna. Od volné savany je dělí čtyři pásma, včetně elektrického ohradníku, který střeží ozbrojené hlídky. „Pytláka jsem schopen třeba i zabít. Jsem na to trénován,“ dodává jeden ze strážců. Uvnitř ohradníku jsou hlídky ozbrojené brokovnicemi, vně mají dokonce automatické zbraně.