Policejní kritik Dymovskij je za mřížemi

Moskva - Ruská policie uvěznila svého bývalého důstojníka Alexeje Dymovského. Loni na podzim ve videu zveřejněném na internetu obvinil své velitele z korupce a svévole, následně byl od policie vyhozen. Teď je ve vyšetřovací vazbě kvůli podezření z podvodu a z obavy, že by mohl ovlivňovat vyšetřování. Prý zpronevěřil z policejních peněz 24 000 rublů (skoro 15 000 Kč). Hrozí mu až šest let vězení. Podle Dymovského přátel se ho ale policie snaží zdiskreditovat.

Dymovskij byl od policie vyhozen vzápětí poté, co si loni v listopadu na videu zveřejněném mimo jiné na serveru YouTube stěžoval ruskému premiérovi Vladimiru Putinovi na korupci svých nadřízených, kteří ho prý nutí pracovat o víkendech a řešit vymyšlené případy. „Chci vám zevnitř ukázat život policistů napříč Ruskem… přezíravost, hrubiánství, bezohlednost, kde policisté umírají kvůli zabedněnosti svých šéfů,“ prohlásil nejznámější kritik policejních poměrů v klipu, který viděly statisíce lidí.

V Dymovského šlépějích se pak vydali další nespokojení policisté a prokurátoři. Znalci poměrů však předpovídali, že následovat bude protiúder. Ještě dříve byl zatčen sibiřský starosta, který ve své obci povolil Dymovskému se usadit.

Alexej Dymovskij
Alexej Dymovskij