Dzurindova vláda prala špinavé peníze, tvrdí Fico

Bratislava - Slovenský premiér a předseda nejsilnější vládní strany Smer-SD Robert Fico dnes obvinil opoziční SDKU-DS expremiéra Mikuláše Dzurindy, že během svého vládnutí prala špinavé peníze přes zahraniční banky. Dzurinda to odmítl, podle něj premiér pět měsíců před volbami odpoutává pozornost od vlastních problémů a politickými konstrukcemi zastrašuje opozici.

„Slovenská demokratická a křesťanská unie v době vládnutí, hlavně v letech 2004 a 2005, podnikala podezřelé operace přes nastrčené firmy a s účty v zahraničních bankách,“ řekl Fico na dnešní mimořádné tiskové konferenci.

Premiér upozornil na dluh SDKU-DS ve výši přes 22 milionů slovenských korun, který strana v minulosti převedla na soukromou firmu Soul. Její jednatelka je údajně příbuzná Martina Barta, viceguvernéra ústřední banky a někdejšího poradce vicepremiéra Ivana Mikloše. „Dluh od SDKU v roce 2003 převzala malá firma bez zaměstnanců, bez majetku, která byla ve ztrátě a která byla personálně napojená na SDKU,“ řekl Fico. Zveřejnil také další údaje o finančních transakcích se zahraničními bankami, které souvisely s firmou Soul.

Video Telefonát Olgy Bakové
video

Telefonát Olgy Bakové

Slovenský premiér Robert Fico
Slovenský premiér Robert Fico