Biden se snaží v Iráku uklidnit volební vášně

Bagdád - Americký viceprezident Joe Biden dorazil do Iráku, aby urovnal hrozící krizi vyvolanou vyřazením stovek kandidátů z blížících se voleb. Přes 500 politiků vypadlo z kandidátek kvůli tomu, že byli podezřelí z napojení na zakázanou stranu Baas bývalého diktátora Saddáma Husajna. Menšinoví sunnité s tím nesouhlasí a tvrdí, že tento krok má oslabit jejich volební šance. To může vyvolat sektářské násilí a ohrozit březnové volby. Irácký prezident Džalál Talabání ve čtvrtek požádal nejvyšší soud, aby rozhodnutí přezkoumal.

Irácká volební komise dnes nicméně uvedla, že očekává vyřazení dalších kandidátů. Jsou prý mezi nimi lidé se zločineckou minulostí nebo členové armády, kteří falšovali úřední dokumenty. Převážně šíitská vláda věc považuje za vnitřní záležitost země. Volby se mají konat 7. března.

Od loňského června, kdy se americké jednotky stáhly z center iráckých měst, jde o Bidenovu třetí cestu do Iráku. Sejít by se měl s prezidentem Talabáním, premiérem Núrím Málikím a dalšími politickými představiteli.

Raymond Odierno, Joseph Biden a Christopher Hill
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Thaier Al-Sudani