Británie vyhlásila druhý nejvyšší stupeň teroristické hrozby

Londýn – Velká Británie zvýšila stupeň ohrožení teroristickým útokem na vážný. To znamená, že hrozba atentátu je velmi pravděpodobná. Podle britského ministra vnitra Alana Johnsona ale bezprostřední nebezpečí nehrozí, lidé by jen měli být více ve střehu. Důvodem kroku je obecně větší hrozba atentátu po nezdařeném prosincovém útoku na americké letadlo z Amsterdamu do Detroitu.

Protiteroristické analytické středisko JTAC již loni upřesnilo, že hlavním nebezpečím pro Británii je mezinárodní teroristická síť al-Káida a na ní napojené islámské organizace. Určitou hrozbou prý navíc zůstává i terorismus spojený se spory mezi katolíky a protestanty v britském Severním Irsku. 

Britský ministr vnitra Alan Johnson:

„Musím ale zdůraznit, že nemáme žádnou informaci, která by naznačovala, že nějaký atentát bezprostředně hrozí.“

Video Telefonát Milana Kocourka
video

Telefonát Milana Kocourka

Telefonát Milana Kocourka

23:00 22.1.

Británie se obává terorismu

Stupeň hrozby teroristického útoku v zemi se změnil z třetí značná na čtvrtou úroveň vážná. Nejvyšší, pátý stupeň, který byl zaveden po atentátech v Londýně v roce 2005, označuje hrozbu za kritickou a počítá s bezprostřední možností teroristického útoku. Naopak nejnižší, první stupeň, označuje hrozbu za nízkou a druhý za mírnou.

Stupně ohrožení teroristickým útokem
Stupně ohrožení teroristickým útokem