Vědci se zmýlili, himalájské ledovce tají pomaleji

Praha - Mezinárodní panel pro klimatické změny (IPCC) bojuje o vlastní důvěryhodnost. Ukázalo se, že himalájské ledovce netají tak rychle, jak vědci tvrdili. Podle zprávy z roku 2007 měly roztát do roku 2035. Teď ale vychází najevo, že dokument obsahoval vážné chyby.

Ledovce, které zásobují největší řeky světa, měly podle Mezinárodního panelu pro klimatické změny zmizet během 25 let. O vodu by tak přišla Žlutá řeka, Jang c´ťiang, Mekong, Brahmaputra, Ganga i Indus. Desítky milionů lidí by se ocitly bez pitné vody. Nakonec se ale ukázalo, že šlo o chybu. „Abyste došli k tomuto výsledku, museli byste zvýšit úbytek ledu přibližně dvacetkrát. Průměrná teplota by musela vzrůst o dvanáct stupňů Celsia,“ říká spoluautor zprávy Georg Kaser.

Poučíme se z chyb, tvrdí van Ypersele

Organizace přišla na chybu sama a omluvila se za ní. I tak se ocitla pod palbou kritiky. Nejen z řad vědců, ale i obyvatel oblastí, které by nedostatek vody z ledovců fatálně postihl. Například v Indii vyvolala zpráva paniku. „Někteří lidé se tento omyl pokusí využít k poškození důvěryhodnosti IPCC, ale když jsme ho zveřejnili, vysvětlili a opravili, spíš by ji měl posílit. Ukazuje, že jsme schopní poučit se ze svých chyb,“ tvrdí viceprezident IPCC Jean-Pascal van Ypersele.

Video Reportáž Pavla Šimka
video

Reportáž Pavla Šimka

Chybu nejspíš způsobil špatný přepis údajů ze starší zprávy. Letopočet 2350 se tak v novém dokumentu omylem změnil na 2035 a katastrofická vize byla na světě. Mezinárodní panel teď dělá vše proto, aby svět přesvědčil, že takovou chybu už opakovat nebude.