Záchranáři na Haiti vyprostili z trosek dvě ženy po deseti dnech

Port-au-Prince - Záchranáři na Haiti dnes vyprostili z trosek devětašedesátiletou ženu, která zasypána přežila deset dní od zemětřesení. Podle agentury AP však ošetřující lékař prohlásil, že není v dobrém stavu a možná nepřežije. Jinou ženu, čtyřiaosmdesátiletou, se týž den podařilo záchranářům vyhrabat z rozvalin a její zdravotní stav je naopak stabilizován.

„Je jen velmi malá naděje, ale snažíme se jí život zachránit,“ prohlásil doktor Ernest Benjamin ze všeobecné nemocnice v hlavním městě Port-au-Prince, kam byla devětašedesátiletá žena převezena. Dům, z jehož trosek byla vyproštěna, stál v blízkosti fotbalového stadionu.

Druhá čtyřiaosmdesátiletá žena měla zranění po celém těla a kolem ní bylo plno červů. „Je to velmi neobvyklé,“ řekl agentuře Reuters Vladimir Larouche, lékař z New Yorku původem z Haiti. Podle jeho slov je žena stabilizována a byla převezena do nemocnice na americké letadlové lodi.

Zemětřesení, které zdevastovalo především haitskou metropoli, si dosud vyžádalo nejméně 75 000 lidských životů, odhady ale předpokládají, že mrtvých bude až 200 000. Dalšího čtvrt milionu lidí utrpělo zranění, statisíce lidí přišly o střechu nad hlavou, humanitární pomoc potřebuje až třetina z devítimilionové populace.

Některé záchranářské týmy pomalu končí práci, některé v karibské zemi stále zůstávají a snaží se v sutinách najít případné přeživší.