Americká justice odmítla soudit Polanského v nepřítomnosti

Los Angeles - Americký soud v pátek odmítl, aby režisér Roman Polanski byl za sex z roku 1977 s třináctiletou dívkou souzen v nepřítomnosti. Má být podle soudního výroku souzen v USA. Informovala o tom americká justice. Filmař je nyní v domácím vězení ve Švýcarsku. Ve Spojených státech se pohlavní styk s mladistvou považuje za znásilnění. Tento čin se nedá promlčet. Polanskému za něj v USA hrozí roky vězení.

Polanského advokáti ihned oznámili, že se odvolají proti soudnímu rozhodnutí, které otevírá cestu k vydání filmaře z Evropy do Spojených států.

Právník někdejší filmařovy oběti již dříve uvedl, že Polanského vydání k soudu do USA nepožaduje. Souhlasil s nabídkou Polanského obhájců, aby byl slavný tvůrce souzen v Americe v nepřítomnosti. Podle něj by to bylo ku prospěchu oběti.

Režiséra zatkla kvůli 33 let starému činu loni v září policie ve Švýcarsku, kam přijel na filmový festival. Viněn je z toho, že v roce 1977 při natáčení třináctiletou dívku opil šampaňským a omámil léky, poté s ní měl pohlavní styk. Polanski se k nezákonnému sexuálnímu styku již před lety přiznal.

Před trestem Polanski z USA v únoru 1978 uprchl. Od té doby žil ve Francii, která své občany do ciziny nevydává. Do Spojených států nepřiletěl ani v roce 2003 převzít Oscara za své drama Pianista.