Obětí zemětřesení na Haiti už 120 tisíc

Port-au-Prince (Haiti) – Podle průběžných výsledků sčítání obětí zemětřesení na Haiti zahynulo při katastrofě přes 120 tisíc lidí. Číslo ale stále není konečné, podle odhadů se zastaví až zhruba na 200 tisících. Dnes se podařilo francouzským záchranářům objevit muže, který přežil i po jedenácti dnech strávených pod troskami. Haitská vláda přitom dnešek vyhlásila jako konečný pro pátrání po možných přeživších. Humanitární pracovníci se nyní musí zabývat především živými – dva miliony lidí, kteří přežili, totiž zůstávají bez střechy nad hlavou.

Během deseti dnů po zemětřesení se podařilo vyprostit z trosek 133 živých lidí. Mezi nimi byl dvaadvacetiletý Emmanuel, který byl přes 240 hodin uvězněn pod troskami třípatrového domu. Izraelské záchranáře na pomoc přivolala jeho matka, která ho uslyšela mluvit zpod trosek. Její hlas potom byl tím, co Emmanuela drželo při vědomí a při životě. „Byl jsem mrtvý. A slyšel jsem svou matku – vraťte mi mého milovaného syna. To byla ta jediná věc, která mi dala sílu se probudit,“ řekl zachráněný mladík.

Do pátrání v troskách budov v haitské metropoli i ve městech a vesnicích na jihu země se zapojilo 67 zahraničních týmů s téměř 2000 zahraničními záchranáři a 160 psy.

Video Záchranáři na Haiti vyprostili mladíka
video

Záchranáři na Haiti vyprostili mladíka

Záchranáři na Haiti vyprostili mladíka

Z9 23.01.10

Na Haiti ukončili pátrání po přeživších

Reportáž Pavla Vondry

Minutu ticha za mrtvé spolupracovníky drželo valné shromáždění OSN. Generální tajemník Pan Ki-mun pak představil svůj plán, který má pomoci s obnovou ostrova. „Pět dolarů denně – díky nim může dělník zajistit rodinu a zároveň ty peníze začnou kolovat v oběhu, podpoří tak malé obchody a banky,“ shrnul Pan Ki-mun.

Podle OSN se na Haiti zatím podařilo rozdat skoro jeden a půl milionu potravinových balíčků. Pomoc se přesto stále dostává velmi pomalu do oblastí okolo hlavního města. Trpělivost ale dochází i lidem v Port-au-Prince. Nefunkční centrální vláda a nedostatek základních potřeb vyvolává v ulicích města nepokoje. Objevily se i případy, kdy lidé začali brát spravedlnost do vlastních rukou. Jednomu muži se tak stal osudný pokus o krádež – dav ho ukamenoval.

Na Haiti pomáhá i humanitární organizace ADRA, jejím pracovníkům se v oblasti kolem města Carrefour podařilo zřídit 12 stanovišť s pitnou vodou. Informoval o tom výkonný ředitel organizace Jan Bárta. Na Haiti působí celkem 10 pracovníků a více než 70 dobrovolníků mezinárodní a karibské pobočky ADRA. S partnerskou společností Global Medic have ADRA založila distribuční centrum vody pro 30 000 lidí, kromě toho již rozdistribuovali tisíce tablet na čištění vody.