Austrálie hlásí tropická vedra, Kalifornie naopak povodně

Los Angeles - Leden se na různých místech zeměkoule podepsal výkyvy počasí. Zatímco Austrálii trápí mimořádná vedra, čínská armáda se cvičně zahrabává do sněhu. Sever Indie sužují mlhy a díky zimě zemřely již stovky bezdomovců. Kalifornie naopak hlásí záplavy. Stav ohrožení v jihozápadním státu USA vyhlásili již v šestém okresu, přehnaly se zde totiž již čtyři bouře s přívalovými lijáky.

Je konec ledna a 43 stupňů Celsia ve stínu. Australský stát Nový Jižní Wales se pořádně potí. Kdo může, chladí se na pláži, lidé ve městech okupují parkové fontány. V Sydney je mokrých triček víc než suchých. Za takového počasí stoupá riziko požárů, hasiči jsou ale spokojení, požárů buše je totiž zatím méně než jiné roky a má se ochladit.

Čínští vojáci trénují přesuny ve sněhu

Video V Austrálii horka, v Kalifornii záplavy
video

V Austrálii horka, v Kalifornii záplavy

V Číně naopak mrzne, až praští, s pořádnou sněhovou přikrývkou. Tvrdých podmínek na severovýchodě země využila čínská armáda. Své vojáky zoceluje při nácviku přesunů ve sněhu i při tréninku zimního přežití. Sever Indie včetně hlavního města Dillí trápí už čtvrtý den snížená viditelnost, mlha ji srazila pod 50 metrů. Vlaky a letadla nabírají zpoždění. Zima zde stála život už stovky lidí. Není sice tak extrémní jako v Evropě, ale chudí žijí v Indii na ulici.

Na opačném konci planety, v Kalifornii, vyhlásili stav ohrožení už v šestém okrese. Přes stát se přehnaly postupně čtyři bouře s přívalovými lijáky. Řeky vystoupily z břehů a z podmáčených svahů sjíždějí sesuvy bahna.

Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger:

0„Stav ohrožení odbourá byrokracii a uvolní peníze na zásahy a odstraňování škod. Je nutné poslouchat záchranáře a evakuovat se, pokud to nařídí.“

Evakuovaných je již přes dva tisíce domácností. U Los Angeles záchranáři nasazovali životy i pro psa ztraceného v řece. Akce byla komplikovaná pro hasiče kvůli síle proudu i proto, že se vyděšené zvíře bránilo. Pilot vrtulníku zas musel prokázat jemnou ruku, aby se vyhnul elektrickému vedení. Nakonec se komplikované vyzdvižení vlčáka podařilo.