Leukémii přežije díky novým lékům až 95 procent lidí

Praha – Každé dvě hodiny lékaři v Česku diagnostikují nový případ onemocnění krve. Za posledních deset tak došlo k prudkému rozvoji nemocí, jako je leukémie či lymfom. Díky novým lékům se zároveň podařilo například u pacientů s leukémií zvýšit šanci přežít 5 let z 50 až na 90 procent. Objevují se rovněž nové přípravky, které mají méně vedlejších účinků. Rakovina krve patří v Česku mezi nejčastější nádorová onemocnění. Skoro polovina z nich jsou lymfomy.

Jana Pelouchová ze Sdružení pacientů s diagnózou CML se léčí s chronickou myeloidní leukemií už 7 let. Začala se starým typem léků, teď už má nové. Jejich účinná látka si dokáže najít nádorové buňky, zablokovat je a tím snížit jejich celkový počet v těle. „Ideálně prostě vyhubit až do té míry, že nejsou detekovatelné ani na těch nejcitlivějších přístrojích,“ dodává Pelouchová.

Před deseti lety přežila pět let pouhá polovina pacientů

Video Reportáž Terezy Krásenské
video

Reportáž Terezy Krásenské

Právě u chronické myeloidní leukemie došlo k největší změně. Jestli ještě před 10 lety, kdy se dala léčit jen transplantací, přežila příštích 5 let pouze půlka pacientů, dnes díky nový lékům je to už 95 procent. „Ten zásadní rozdíl v léčbě je v tom, že chemoterapie působí jak na nemocné, tak i na zdravé buňky. Nová léčba je cílená, najde si ty nádorové buňky,“ říká Marek Trněný, ředitel Ústavu hematologie a krevní transfúze.

Nové léky přinesly naději i dětem nemocným akutní myeloidní leukémií. Dokážou jich vyléčit dvě třetiny. Léčba ale způsobuje mnoho vedlejších účinků a následků. 

Jan Starý z Kliniky dětské hematologie a onkologie, Motol:

0„Nové léky nám umožní snížit intenzitu té klasické chemoterapie a tím těm dětem zlepšit kvalitu života, protože budou mít méně následků akutních i pozdních.“

Úspěšnou léčbu ale musí následovat doživotní braní drahých léků. A také pravidelných kontrol. Předseda České hematologické společnosti Jaroslav Čermák tvrdí, že právě používání speciálních metod léčbu prodražuje.