Detektor bomb za miliony odhalí leda krádež v obchodě

Londýn - Neuvěřitelný podvod, který nejspíš stál stovky životů, odhalili reportéři BBC. Dvacet států, včetně Iráku a Afghánistánu, nakoupilo od britské firmy přenosný detektor výbušnin. Novináři ale dokázali, že před útoky teroristů přístroj nikoho ochránit nemůže. Obsahuje totiž jen primitivní čip, který se používá pouze proti krádežím v obchodech, nálože ale odhalit nedokáže.

Ruční detektor AED-651 je v reklamě líčen jako převratné zařízení. Je prý lehké, přenosné a schopné odhalit nálož až na 600 metrů. Jen Irák jich proto nakoupil 1500 v přepočtu za více než půl druhé miliardy korun. Mnozí Iráčané ale brzy zjistili, že tu něco neklape. „Bylo nám jasné, že to je k ničemu. Ten detektor dokáže jediné, zdržovat dopravu. Nikdy ale neodhalil žádnou bombu,“ říká irácký taxikář Kusaj Šakir.  

Iráckou vládu varovali už v listopadu minulého roku i američtí vojáci. Bagdád si ale pochybnosti nepřipouštěl. Pak se však na podezřelý detektor zaměřili reportéři BBC. Jejich odhalení předčilo i ta nejdivočejší očekávání. „V tom přístroji je úplně jednoduchý čip, který se používá v obchodech proti krádežím. Rozhodně nedokáže odhalovat výbušniny,“ tvrdí novináři. 

Video Reportáž Martina Jonáše
video

Reportáž Martina Jonáše

Výrobce prodával primitivní zařízení v přepočtu za téměř čtvrt milionu korun za kus. BBC odhaduje, že zisky firmy zaplatilo životem až několik set lidí. Její ředitel Jim McCormick skončil ve vězení. Londýn už zakázal zařízení vyvážet a vyšetřování chystá i irácká vláda. Ta si přitom žádné pochybnosti dlouho nepřipouštěla.