Afghánci půjdou volit až v září

Kábul – Parlamentní volby v Afghánistánu se posouvají z původního květnového termínu na 18. září. Rozhodla o tom afghánská volební komise, podle níž nejsou na uspořádání voleb peníze. V rozpočtu, který počítá se 120 miliony amerických dolarů, pořád 50 milionů chybí. Ty by mělo poskytnout mezinárodní společenství. Během čtyř dodatečných měsíců by ovšem Afghánci také měli stihnout připravit opatření, která zabrání volebním podvodům. Prostřednictvím agentury Reuters se do médií dostal také návrh komuniké připravované konference o Afghánistánu. Podle něj by měla zesílit afghánská armáda téměř na dvojnásobek a také má vzniknout organizace pro kontakt s povstalci a jejich reintegraci do společnosti.

O odložení voleb žádaly komisi především západní země, které chtěly dát Afghánistánu více času na provedení reforem volebního systému. Potřeba zmenšit prostor pro volební podvody se objevila poté, co Afghánci vedli vleklé spory o regulérnosti loňských prezidentských voleb.

Rozhodnutí odložit volby přichází den před začátkem mezinárodní konference o Afghánistánu, která proběhne v Londýně. Protože je reforma volebního systému předmětem sporu mezi prezidentem Karzáím a jeho spojenci v západních zemích, je možné, že rozhodnutí volební komise se snaží předejít hádkám na konferenci. Oficiálním důvodem posunu termínu je sice nedostatek peněz. „Rozhodnutí o odkladu voleb vychází z nedostatku peněz, z potřeby zajistit bezpečnost a z logistických problémů. Odklad je v zájmu uspořádání kvalitních voleb,“ uvedl komisař Zakríja Barekzaj.

Video Afghánské volby proběhnou později
video

Afghánské volby proběhnou později

Čím se bude zabývat londýnská konference, se ukázalo již dnes, když do médií unikl návrh komuniké. Podle něj by měly afghánské složky převzít primární odpovědnost za první části země už za rok. Do konce roku 2011 se stavy afghánské armády rozšíří z necelých sta tisíc mužů na víc než 170 tisíc, a to by mělo stačit. Komuniké také počítá s tím, že při afghánské vládě vznikne organizace pro kontakty s islamistickými povstalci. Mezinárodní společenství by pak zaplatilo program jejich reintegrace do společnosti. Není ale předem jasné, zda konference návrh komuniké schválí.