Na Haiti zachránili dalšího člověka

Port-au-Prince – I po oficiálním konci pátrání po přeživších po zemětřesení na Haiti se podařilo záchranářům vyprostit zpod trosek živého člověka. Po jedenácti dnech strávených pod sutinami je třiadvacetiletý Wismond Exantus v pořádku. Poté, co na něj spadl hotel Napoli Inn, uvázl v dutině, kde měl sušenky, kolu a pivo – díky nimž přežil. Celkem se tak po katastrofě podařilo z trosek vytáhnout 133 živých lidí.

Záchranáři z mezinárodního týmu se k zasypanému mladíkovi dostali tunelem, který kopali čtyři hodiny. Do vykopaného tunelu se protáhly dvě záchranářky. Pomocí pily mladíka vysvobodily zpod dřevěných regálů a suti. „Usmíval se a byl opravdu šťastný, že se dostane ven,“ popsala skotská záchranářka Carmen Michalská. Když pak zachráněného na nosítkách odnášeli do nemocnice, desítky přihlížejících aplaudovaly.

Exantus pracoval v obchodě v přízemí hotelu. Když se budova začala řítit, schoval se pod pult, který se pak stal skoro na dva dny jeho domovem a spásou. Když byl zasypaný troskami, nevěděl prý, jestli je den, či noc. Věřil ale, že ho Bůh ochrání. „Dávalo mi to sílu,“ vyprávěl.

Video Záchrana muže ze sutin
video

Záchrana muže ze sutin

Záchrana muže ze sutin

Z8 24.01.10

Na Haiti neustal turistický ruch

Reportáž Pavla Vondry

Pomoc se na Haiti dostala jenom do části táborů

Ačkoli se na Haiti občas dějí zázraky a pod sutinami se stále daří nacházet živé lidi, vázne distribuce potravinové pomoci. Ta se dostala pouze do dvou třetin táborů, v nichž žijí lidé, kteří v metropoli Port-au-Prince přišli o střechu nad hlavou. Asi tři miliony lidí žijí v 300 táborech, kam se snaží roznášet pomoc především zástupci humanitárních organizací.

Šéf americké agentury pro mezinárodní rozvoj Rajiv Shah uvedl, že organizace dělá vše, co je v obtížných podmínkách v jejích silách. „Nikdo to nepochopí, dokud tu nebude,“ řekla Gina Jacksonová z organizace USAID.

Pomoc vozí i výletní lodi

Pomoc obětem zemětřesení se na Haiti dostává také spolu s turisty na výletních lodích. Ty přistávají asi sto kilometrů od Port-au-Prince v letovisku Labadee, které ani kvůli katastrofě nepřerušilo provoz. Jeho zástupci hovoří o tom, že příjmy z turistiku jsou pro chudou zemi důležité – dvojnásob teď po zeměstřesení. „Mám pocit, že prvotní kritika pomalu opadá. Lidé si uvědomili, že když sem přestaneme lodě posílat, opustíme místní lidi v jejich nejtěžší hodině,“ uvedl manažer letoviska David Southby.

V Haiti zůstanou poplatky za každého turistu, roční nájem a vše, co cizinci utratí. Od katastrofy začaly výletní lodě přibírat i něco zásob pro postižené. Podle kritiků by ale mohl nepoškozený přístav nedaleko Port-au-Prince spíše než turistům sloužit pro masivní přísun humanitární pomoci.

Humanitární konvoje jsou i terčem útoků

Problémy s dodávkami pomoci ovšem souvisejí také se špatnou bezpečnostní situací na Haiti. Koordinátoři Světového potravinového programu (WFP) se rozhodli omezit některé své aktivity po pátečním útoku na dva zásobovací konvoje. „Je tu skutečný bezpečnostní problém,“ uvedl náměstek ředitele haitské pobočky WFP Thiry Benoit na brífinku s haitským premiérem.

Při distribuci potravin pomáhají američtí vojáci. Přeživší si ale stěžují na to, že o jídlo musí stále bojovat. Dodávky pomoci jsou podle nich nedostatečné. „Moje žena je dneska venku a hledá jídlo. Lidé se ptají, kdy přijedou Američané pomoci,“ řekl Dominique Tombeau. Ovoce a zeleniny je v pouličních stáncích prý dost, ale lidé nemají peníze, aby si je mohli koupit.