Bin Ládin se přihlásil k nezdařenému útoku na americké letadlo

Dauhá – Usáma bin Ládin oznámil na zvukové nahrávce zaslané televizi Al-Džazíra, že jeho teroristická organizace al-Káida stála za nezdařeným vánočním útokem na amerického letadlo. Na nahrávce také pohrozil Spojeným státům dalšími útoky, pokud budou dále podporovat stát Izrael. Pravost nahrávky zatím nebyla potvrzena, ale hlas je prý podobný dřívějším nahrávkám, které jsou bin Ládinovi připisovány.

Zprávu adresoval Usáma bin Ládin americkému prezidentovi Baracku Obamovi. Řekl, že Amerika se nedočká bezpečí, dokud nebudou bezpeční Palestinci. Toho mohou podle bin Ládina Američané dosáhnout tak, že přestanou podporovat Izrael. „Není spravedlivé, že mohli Američané žít tak dlouho v míru, když naši bratři v Gaze živoří v tak špatných podmínkách,“ prohlásil Usáma bin Ládin.

Zároveň muž, jemuž je připisována vrcholná odpovědnost za teroristické útoky na New York a Washington v roce 2001, potvrdil, že jemenská buňka al-Káidy stála za neúspěšným útokem na letadlo společnosti Delta loni 25. prosince. „Pokus hrdinského Nigerijce Umara Farouka Abdula Mutallaba byl sdělením, které stvrdilo předchozí sdělení doručená vám hrdiny z 11. září,“ řekl bin Ládin na nahrávce. „Kdyby bylo možné říct vám tato sdělení slovy, nemuseli bychom je doručovat letadly,“ dodal terorista.

Video Usáma bin Ládin se znovu ozval
video

Usáma bin Ládin se znovu ozval

Po nezdařeném vánočním útoku na letadlo provedl Jemen několik vzdušných úderů proti představitelům místní al-Káidy a oznámil, že z nich několik zabil. al-Káida to ale popřela.

„Nemáme žádné nezávislé potvrzení, že jde skutečně o hlas bin Ládina. Faktem ale zůstává, že je to vrah, který zaútočil na Američany, zabil víc muslimů než jakákoliv jiná organizace. Prezident se zavázal, že bude usilovat o potrestání všech bojovníků a členů al-Káidy,“ komentuje to americká poradkyně Valerie Jarrett. 

Izraelské ministerstvo zahraničí nevidí v posledním vzkazu od al-Káidy nic nového. Spojování Izraele s útoky na Spojené státy považuje za výmluvu, kterou teroristé ospravedlňují své odsouzeníhodné akce.

Usáma bin Ládin
Usáma bin Ládin