V Evropě jako na Sibiři: přívaly sněhu a třicetistupňové mrazy

Varšava – Život v ruské severní části Kavkazu ochromilo husté sněžení. Bez proudu se tam ocitlo víc než sto tisíc lidí. Přívaly sněhu zasáhly také Turecko - pod bílou pokrývkou je pět set vesnic i část Istanbulu. Jih země zase trápí povodně. Nejchladněji je v centrálním Polsku, kde meteorologové naměřili skoro třicet stupňů pod nulou.

Rtuť polských teploměrů jako by ztuhla hluboko pod bodem mrazu. Sníh a těžké rampouchy zatěžují střechy a hrozí jim propadnutí. Poškozují i elektrické vedení, takže bez proudu je asi dvacet tisíc Poláků.

Ještě horší situace je ale v Rusku. Ve třiceti kavkazských oblastech se za poslední dva dny ocitlo bez dodávek elektřiny přes 105 tisíc lidí. Odstraňovat sníh z ulic vyrazila všechna technika. „Stále sněží. Snažíme se neustále prohrnovat silnice, ale pokud nepřestane sněžit, můžeme začít zase od začátku,“ popisuje zaměstnanec technických služeb Robert Akhubezhev.

Video Mráz v Evropě
video

Mráz v Evropě

V Rumunsku od pátku umrzli tři lidé. Úřady v Bukurešti sváží do azylových domů lidi bez střechy nad hlavou, podle odhadů jich může být až pět tisíc.

Sněhová bouře překvapila i Turecko. V Istanbulu zcela ochromila běžný život, velká voda na jihozápadě země zase vyplavila přes třicet domů a záchranáři museli evakuovat stovky lidí. Srážky by v zemi neměly přestat až do pondělí. V hlavním městě by sněhová pokrývka mohla dosáhnout 35 centimetrů.

Sněhové přívaly na Kavkazu
Sněhové přívaly na Kavkazu