Na Slovensko zřejmě dorazili vězni z Guantánama

Košice - Letoun se třemi vězni přistál dnes na letišti v Košicích. Podle slovenských médií může jít o ty z věznice Guantánamo, které se rozhodlo Slovensko přijmout. Kolona s ostrahou je odvezla do azylového centra v Humenném. Bratislava zatím oficiálně nepotvrdila, zda se jedná o tři vězně z americké věznice.

Letadlo se třemi muži na palubě přistálo po poledni v Košicích, odtud směřovala policejní kolona na policejní ředitelství v Košicích, pak poté pokračovala do azylového tábora v Humenném. Slovenská strana nepotvrdila, zda jde o vězně z Guantánama. V Humenném byl i policejní viceprezident Stanislav Jankovič, který sice odmítl pro média situaci komentovat, zároveň ale ujistil veřejnost, že žádné nebezpečí nehrozí.

Tento týden slovenské úřady oznámily, že přijmou tři vězně z americké věznice Guantánamo. Podle slovenského ministra zahraničí Miroslava Lajčáka nikdy nebyli kvůli terorismu obviněni a odsouzeni a nejsou z Jemenu ani z Nigérie. Další podrobnosti Slovensko tají, aby usnadnilo integraci vězňů. Podle Lajčáka si Slovensko trojici vybralo samo a obyvatelům Slovenska kvůli jejich přijetí žádné bezpečnostní riziko nehrozí. Tři muži stráví 18 měsíců v azylovém táboře, než jim slovenské úřady zajistí novou identitu a podmínky pro život, pak by se měli normálně začlenit do života. Na Slovensko by měly dorazit i jejich rodiny. Všechny výdaje bude hradit americká strana.

Video Telefonát Ladislava Kerekeše
video

Telefonát Ladislava Kerekeše

Guantánamskou věznici nechal po teroristických útocích na Spojené státy z 11. září 2001 zřídit tehdejší americký prezident George Bush. Věznice funguje od ledna 2002, kdy tam byly dopraveny první osoby podezřelé z teroristických akcí či z příslušnosti k afghánskému hnutí Taliban nebo k teroristické síti al-Káida. Od té doby prošlo věznicí na 770 lidí, z nichž většina nebyla nikdy obviněna a roky neměla ani přístup k právníkům. Objevily se rovněž zprávy, že vyšetřovatelé používají mučení.

Věznice Guantánamo
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24