Izraelský památník vystaví originální stavební plány Osvětimi

Jeruzalém - Střízlivé stavební plány jako symbol krutosti: Památník obětem holokaustu Jad vašem v Jeruzalémě zahájí v pondělí výstavu originálních stavebních plánů koncentračního tábora Osvětim. Připravena byla k 65. výročí osvobození Osvětimi a ke Dni památky obětí holokaustu 27. ledna. Vystavované plány dostal izraelský premiér Benjamin Netanjahu loni v srpnu při své návštěvě v Německu od šéfredaktora magazínu Bild Kaie Diekmanna. Vydavatelský koncern Springer koupil tyto dokumenty v roce 2008.

Netanjahu a Diekmann budou spolu s diplomaty ze zhruba 80 zemí v pondělí přítomni na zahajovací ceremonii výstavy Architektura vraždění. Novinářům dnes představil novou expozici ředitel památníku Avner Šalev, podle něhož byly architektonické plány „symbolem úpadku lidskosti“. Za nenápadnými výkresy se podle něj skrývá „absolutní zlo“.

Podle údajů památníku Jad vašem bylo v táboře Osvětim-Birkenau od června 1940 do ledna 1945 zavražděno celkem 1,1 milionu lidí, z toho jeden milion Židů. Památník Jad vašem je jako „symbol židovských vzpomínek na holokaust“ tím správným místem pro opatrování plánů, řekl Šalev.

Kromě různých stavebních plánů, dokumentujících postupnou výstavbu tábora, má být vystaveno i album fotografií zachycujících budování Osvětimi. Kromě toho je k vidění i zpráva Vrby a Wetzlera, dvou židovských vězňů, jimž se podařilo v roce 1944 z Osvětimi uprchnout.

Arbeit macht frei
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24