U Bejrútu se zřítilo letadlo, záchranáři našli první oběti

Bejrút - Do Středozemního moře se zřítilo etiopské letadlo s 90 lidmi na palubě. Mezi pasažéry byla i manželka francouzského velvyslance v Libanonu. Když Boeing 737 společnosti Ethiopian Airlines startoval z libanonského Bejrútu, pršelo. Stroj mířil do Addis Abeby. Záchranáři už ráno našli v moři nedaleko Bejrútu 24 těl obětí, nehodu nikdo nepřežil. Podle libanonských úřadů posádka ztratila spojení s letištní kontrolní věží. Do moře stroj spadl asi 20 kilometrů jižně od letiště a pět kilometrů od libanonského pobřeží. Zástupce Ethiopian Airlines i libanonský prezident Michel Sulajmán sdělili, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že se letadlo stalo terčem teroristického útoku. Příčinou pádu letadla bylo zřejmě špatné počasí včetně silné bouře, oznámila libanonská vláda.

Podle upřesněných informací bylo na palubě Boeingu 737-800 devadesát osob, a nikoli 92, jak se uvádělo v předchozích zprávách. V letadle bylo 54 Libanonců, 22 Etiopanů, Iráčan, Syřan, dva Libanonci s britským pasem, jeden s kanadským a další s ruským. Posádku tvořilo sedm osob. Let trval jen pět minut - krátce po startu zmizel stroj z radarů. Příčina neštěstí zatím není známá, ale svědci hovoří o tom, že před pádem letadla viděli záblesk. Na místě panovala bouře, podle některých informací do letadla asi uhodil blesk.

Chálid Násir, svědek pádu letadla:

„Zhruba v půl třetí ráno jsme viděli, jak z nebe padá oheň do moře. Mohl být tak kilometr od pobřeží.“
Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského

Reportáž Davida Miřejovského

25.1.2010, UD

Pád etiopského letadla zřejmě nikdo nepřežil

Rozhovor s leteckým publicistou Martinem Velkem

Zřícení letadla Ethiopian Airlines

Obrovské štěstí měli dva libanonští podnikatelé, kteří let nestihli – a díky tomu přežili. „Je to divné, ani nevím, jak to vysvětlit. Prostě jsem nepřijel v čas na letiště. Bůh mě zachránil,“ říká Hasan Azzi. „Už jsem měl sbalené věci, ale dcera mě uprosila, ať s nimi zůstanu ještě dva dny. Ráno mě žena vzbudila s tím, že se letadlo zřítilo,“ vypráví Fouad Šiháb. 

Záchranářům komplikuje práci špatné počasí, kromě libanonské armády jim pomáhají také příslušníci mírového sboru OSN pro Libanon a vrtulníky OSN z blízkého Kypru. Libanonská vláda požádala Paříž, aby s objasněním příčin nehody pomohl Francouzský úřad pro vyšetřování leteckých nehod (BEA). „Požádali jsme o pomoc libanonské vojenské námořnictvo, vrtulníky letectva, námořní sbory jednotek OSN UNIFIL, také jsme požádali i pomoc sousední země,“ uvedl libanonský ministr dopravy Ghazi Aridi.

Většina cestujících letu ET409 z Bejrútu do Addis Abeby byli občané Libanonu a Etiopie. Obě země mají těsné obchodní vazby a v Libanonu pracují tisíce Etiopanů jako domácí služebnictvo. Státem vlastněné etiopské aerolinky provozují pravidelné spojení obou hlavních měst. Jsou významnou společností v mezinárodní přepravě na africkém kontinentu a v poslední době rozšiřují i svou asijskou síť linek.

Ethiopian Airlines mají na rozdíl od mnoha jiných afrických aerolinek poměrně dobrou pověst. Od roku 1988 zaznamenala jenom dvě velká neštěstí. V roce 1996 se u Komorských ostrovů zřítilo unesené letadlo, jemuž došlo palivo. Zahynulo tenkrát 126 ze 175 lidí na palubě. Únosci se stroje zmocnili krátce po startu v Addis Abebě a chtěli se dostat do Austrálie. V září 1988 spadlo krátce po startu letadlo, které se střetlo s hejnem ptáků. Ze 104 lidí na jeho palubě 31 nehodu nepřežilo. Ještě v pátek aerolinky ohlásily nákup deseti nových Boeingů za 14 miliard korun.

Letadlo Boeing 737-800 se považuje za spolehlivé a na jeho palubu se vejde přes 180 pasažérů. Ethiopian Airlines minulý týden oznámily, že si objednaly dalších deset strojů tohoto typu, aby mohly své služby rozšířit.

Oběť havárie etiopského letounu
Oběť havárie etiopského letounu
Více fotek
  • Oběť havárie etiopského letounu autor: Hussein Malla, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1384/138342.jpg
  • Moře vyplavuje trosky etiopského letounu autor: Hussein Malla, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1384/138340.jpg
  • Pád etiopského letadla autor: ČTK, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1384/138357.jpg
  • Příbuzní cestujících nočního letu ET409 z Bejrútu do Addis Abeby pozorují záchranné práce. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1384/138321.jpg
  • Letadlo společnosti Ethiopian Airlines autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1383/138297.jpg