Netanjahu: Osady na západním břehu budou izraelské navždy

Jeruzalém - Izrael nikdy neopustí židovské osady na Západním břehu Jordánu, které navždy zůstanou součástí Izraele. Prohlásil to izraelský premiér Benjamin Netanjahu, když se v osadách účastnil ceremonie vysazování stromů. Jeho výrok rozzlobil Palestince, kteří se západním břehem, pásmem Gazy a východním Jeruzalémem počítají pro vytvoření svého vlastního státu. O vznik palestinského státu usiluje i Washington – jeho snaha oživit mírový proces ale vázne právě na otázce židovských osad.

„Naše poselství je jasné - jsme tady usazeni, zůstaneme tady, budeme tady stavět a toto místo bude neoddělitelnou součástí státu Izrael navěky,“ řekl Netanjahu. Podle amerických médií byla Netanjahuova návštěva osad jasným pokusem uchlácholit židovské osadníky, kteří se bouří a jsou rezolutně proti zpomalení výstavby osad. Právě to ale před časem Netanjahu na nátlak USA slíbil.

Nárok na sporné území Netanjahu vznesl jen pár hodin po schůzce se zvláštním vyslancem prezidenta Baracka Obamy pro Blízký východ Georgem Mitchellem. Už před jeho příjezdem do Izraele Netanjahu minulý týden prohlásil, že Izrael bude chtít zachovat svou přítomnost u jordánských hranic na západním břehu, i kdyby byla dosažena mírová smlouva s Palestinci. Důvodem je, že Izrael tak chce chránit izraelské vnitrozemí před pašováním zbraní a útoky raket podobným těm, které podnikají Palestinci z pásma Gazy. Palestinci to odsoudili a všechna nařčení odmítli.