Diplomatické faux pas se v Kyjevě nekonalo

Kyjev – Více než pět měsíců po svém jmenování dnes do Kyjeva dorazil nový ruský velvyslanec Michail Zurabov. Odklad jeho odjezdu z Moskvy způsobil nesouhlas Kremlu s údajnou protiruskou politikou ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka; do svého působiště byl Zurabov odeslán až v okamžiku, kdy bylo jasné, že Juščenko ve své funkci končí. Do druhého kola prezidentských voleb, které se uskuteční 7. února, postoupil vůdce opoziční Strany regionů Viktor Janukovyč a premiérka Julija Tymošenková. Oba jsou pro Moskvu mnohem přijatelnějšími kandidáty než Juščenko. Ukrajinská média dokonce původně tvrdila, že v pověřovacích listinách z Moskvy není uvedeno jméno prezidenta.

Moskva Juščenkovi vytýká snahu po těsných stycích s NATO, podporu ukrajinského jazyka na úkor ruského, plán vypudit ruskou válečnou flotilu z ukrajinského Krymu či pokusy o „falšování“ dějin rusko-ukrajinských vztahů.

Juščenko v polovině ledna drtivě prohrál první kolo ukrajinských prezidentských voleb a Moskva svůj diplomatický bojkot odvolala. Kyjevská média ale minulý týden tvrdila, že velvyslancovy pověřovací listiny neobsahují jméno prezidenta Juščenka. Nesouhlas Moskvy s jeho politikou jde údajně tak daleko, že nechce připustit ani formální setkání Zurabova s Juščenkem.

Video Libor Dvořák v pořadu Před polednem
video

Libor Dvořák v pořadu Před polednem

Pověřovací listiny adresovány Juščenkovi

Zurabov dnes po příletu do Kyjeva vyjádřil přesvědčení, že rusko-ukrajinské vztahy vstupují do kvalitativně nové etapy. Hned z letiště odjel za ukrajinským ministrem zahraničí Petrem Porošenkem, jemuž v souladu s protokolem předá kopii pověřovacích listin. Ministerstvo vzápětí informovalo, že listiny jsou adresovány jmenovitě prezidentu Juščenkovi. Tomu Zurabov předá pověřovací listiny ještě před vypršením jeho mandátu. Vyvrací tak spekulace o tom, že zahájí svou diplomatickou misi až v okamžiku, kdy se úřadu ujme nový ukrajinský prezident.

Ukrajinský list Kommersant původně tvrdil, že Zurabov má podle představ Kremlu uložit pověřovací listiny na kyjevském ministerstvu zahraničí, které jejich přijetím potvrdí nástup nového velvyslance do diplomatické mise a umožní jeho fungování. Po volbách nového ukrajinského prezidenta pak měly být listiny oficiálně předány nové hlavě státu. Výměnu prezidentů prý chtěla Moskva obejít tím, že v listinách neuvedla jméno. I když ukrajinský diplomatický protokol nestanoví přesné náležitosti pověřovacích listin, úřad prezidenta Juščenka označil takový postup za urážlivý a nepřijatelný a požádal ukrajinské ministerstvo zahraničí, aby Zurabovovy pověřovací listiny v takovém případě odmítlo přijmout.