Moskva Juščenkovi vytýká snahu po těsných stycích s NATO, podporu ukrajinského jazyka na úkor ruského, plán vypudit ruskou válečnou flotilu z ukrajinského Krymu či pokusy o „falšování“ dějin rusko-ukrajinských vztahů.
Juščenko v polovině ledna drtivě prohrál první kolo ukrajinských prezidentských voleb a Moskva svůj diplomatický bojkot odvolala. Kyjevská média ale minulý týden tvrdila, že velvyslancovy pověřovací listiny neobsahují jméno prezidenta Juščenka. Nesouhlas Moskvy s jeho politikou jde údajně tak daleko, že nechce připustit ani formální setkání Zurabova s Juščenkem.

Libor Dvořák v pořadu Před polednem
Pověřovací listiny adresovány Juščenkovi
Zurabov dnes po příletu do Kyjeva vyjádřil přesvědčení, že rusko-ukrajinské vztahy vstupují do kvalitativně nové etapy. Hned z letiště odjel za ukrajinským ministrem zahraničí Petrem Porošenkem, jemuž v souladu s protokolem předá kopii pověřovacích listin. Ministerstvo vzápětí informovalo, že listiny jsou adresovány jmenovitě prezidentu Juščenkovi. Tomu Zurabov předá pověřovací listiny ještě před vypršením jeho mandátu. Vyvrací tak spekulace o tom, že zahájí svou diplomatickou misi až v okamžiku, kdy se úřadu ujme nový ukrajinský prezident.
Ukrajinský list Kommersant původně tvrdil, že Zurabov má podle představ Kremlu uložit pověřovací listiny na kyjevském ministerstvu zahraničí, které jejich přijetím potvrdí nástup nového velvyslance do diplomatické mise a umožní jeho fungování. Po volbách nového ukrajinského prezidenta pak měly být listiny oficiálně předány nové hlavě státu. Výměnu prezidentů prý chtěla Moskva obejít tím, že v listinách neuvedla jméno. I když ukrajinský diplomatický protokol nestanoví přesné náležitosti pověřovacích listin, úřad prezidenta Juščenka označil takový postup za urážlivý a nepřijatelný a požádal ukrajinské ministerstvo zahraničí, aby Zurabovovy pověřovací listiny v takovém případě odmítlo přijmout.