O víkendu umrzlo 16 Poláků

Varšava - Vytrvalé mrazy sužují i Polsko. Noc na dnešek byla nejstudenější za letošní zimu. Na severovýchodě země klesly teploty na minus 34 stupňů. Ale i ve Varšavě a centrálních částech se noční teploty pohybovaly pod minus dvaceti stupni. Za jedinou noc je hlášeno 11 umrzlých, o víkendu si mrazy vyžádaly 16 lidských životů. V jižním regionu Malopolsko zůstává přes 10 tisíc domácností bez proudu. Letošní zima tak má v Evropě už několik set obětí. V Polsku zemřelo na podchlazení 180 lidí, v Německu 14. V Rumunsku jich jen za 24 hodin umrzlo 11.

Podle informací policejního ředitelství od začátku loňského listopadu kvůli podchlazení zemřelo skoro 180 lidí, téměř 80 obětí si mrazy zatím vyžádaly za leden, v noci ze soboty na neděli jen kilometr od domova umrzl třináctiletý chlapec z Rymanowa na jihovýchodě Polska. Během tohoto týdne se má trochu oteplit, mrznout ale nepřestane a do toho začne znovu sněžit.

Elektrické vedení se na jihu Polska zpřetrhalo kvůli námraze, jinde na něj popadaly stromy, problémem jsou ale i staré dřevěné sloupy, které se pod tíhou ledu a sněhu lámou. Energetikům při odstraňování závad na vedení pomáhají hasiči i vojáci. V některých městech se lidé, kteří musejí v mrazech ven, mohou ohřát u železných košů s doutnajícím koksem.

Arktické počasí hlásí také Bulharsko, Rumunsko a Turecko, kde v posledních dnech připravily o život celkem asi 30 lidí. V Rumunsku podle tamních úřadů zemřelo za posledních 24 hodin následkem extrémní zimy 11 lidí. Teploty v centrálních oblastech klesly až na minus 34 stupňů Celsia. Za pět dní mrazy připravily o život 22 lidí. Oběťmi extrémních mrazů jsou většinou bezdomovci. Na severu Bulharska dnes ráno teploty klesly až k minus 29 stupňům. Od pátku kvůli mrazům zemřeli nejméně tři lidé. O život přišli také dva nemocní, které sanitky kvůli nesjízdným vozovkám nemohly převézt.