Série bombových útoků zabila v Bagdádu 36 lidí

Bagdád - Celkem 36 lidí přišlo o život a 71 lidí bylo zraněno při sérii bombových atentátů v Bagdádu. Nálože umístěné v autech teroristé odpálili v blízkosti hotelů Babylon, Hamra a Sheraton, které využívají hlavně cizinci. Bomby explodovaly právě v okamžiku, kdy byl popraven nejobávanější terorista - Alí Hasan Madžíd, známý jako „chemický Alí“. Bratranec bývalého diktátora Saddáma Husajna byl odsouzen za zločiny proti lidskosti a dostal celkem čtyři tresty smrti.

Tři mohutné výbuchy otřásly Bagdádem. Bomby ukryté v autech byly odpáleny poblíž několika velkých hotelů, kde většinou bydlí diplomaté, zahraniční novináři a turisté. Centrum metropole zahalil kouř. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. 

Americký generál Stephan Lanza má ale jasno: „Takové útoky nesou rukopis al-Káidy nebo skupin, které jsou na ni napojeny. Podobné atentáty byly poměrně časté v minulosti.“ 

Video Série útoku v Bagdádu zabila desítky lidí
video

Série útoku v Bagdádu zabila desítky lidí

Nové násilí souvisí s parlamentními volbami a spory kolem kandidátů. Vládní komise vyřadila z listin přes pět set jmen. Stovka z nich se proti tomu odvolala a komise je zapsala zpátky. „K větším útokům bude docházet nejspíš i v budoucnu. Ale určitě nezastaví bezpečnostní opatření v zemi a blížící se volby 7. března,“ domnívá se Lanza.