Skončí haitští sirotci v sítích obchodníků s dětmi?

Montreal - Obnova Haiti zabere nejmíň deset let, prohlásil to kanadský premiér, který v Montrealu hostil schůzku zástupců 20 zemí, OSN a Světové banky. Tématem byla rekonstrukce zničené země. Na samotném Haiti pokračuje humanitární pomoc. Dětský fond OSN začal registrovat desítky tisíc sirotků, sílí obavy z černých adopcí, nebo aby sirotci neskončili v sítích obchodníků s dětmi.

Čtrnáct dní po zemětřesení vyvstává kromě všech dosavadních problémů na Haiti ještě jeden temný stín – obavy z obchodu s dětmi. Počet bezprizorných dětí v zemi od otřesů prudce stoupl, jen rukama lékařů prošlo 40 tisíc zraněných dětí, které nikoho neměly. Dětský fond OSN nasadil na letiště v Port-au-Prince dvě pracovnice, aby zabránily černému vývozu malých pasažérů. 

„Víme o případech, že děti opouštěly zemi, aniž by měly povolení úřadů. Navazujeme kontakty s různými orgány, abychom zabránili obchodu s dětmi,“ říká Julie Bergeronová z UNICEF. Haitská vláda ve zrychleném řízení vyřizuje žádosti o adopci sirotků, ovšem jenom ty, které byly podány před zemětřesením. A mezitím se OSN s humanitárními organizacemi snaží sirotkům, skutečným i těm jen dočasně odloučeným od příbuzných, zajistit co nejbezpečnější zázemí.

Video Co se stane se sirotky na Haiti?
video

Co se stane se sirotky na Haiti?

Haitská vláda žádá na obnovu 3 miliardy dolarů a chce o jejich využití rozhodovat. Světová banka zatím zemi na pět let pozastavila splátky dluhů. Smazat je úplně by měli po mezinárodní výzvě i jednotliví věřitelé. Mezi ty největší patří třeba Venezuela nebo Tchaj-wan.

„Nejsme tady jen jednoduše proto, abychom prosili o pomoc. Máme plán navržený Haiťany pro Haiťany,“ řekl haitský premiér Jean-Max Bellerive na úvod schůzky 20 zemí. Haiti si podle jeho slov chce ponechat kontrolu nad obnovou země. 

Haitská vláda chce na určitý čas uzavřít centrum hlavního města Port-au-Prince, aby mohly být odstraněny trosky a vybudovány nové stavby. „Musíme přimět lidi k tomu, aby odešli do svých domovských provincií s tím, že jim tam zlepšíme životní podmínky,“ prohlásil Jean Baleme Mathurin, hospodářský poradce haitského premiéra Jeana-Maxe Bellerivea. 

Větrná energie by mohla pomoci Haiti povstát z trosek

V Montrealu dumali zástupci 20 zemí nad tím, jak zemi poničené zemětřesením pomoci. Kanadský ministr zahraničí Lawrence Cannon navrhl, aby byla využita větrná energie, která by mohla Haiti pomoci stát se nezávislým na fosilních palivech. Účastníci schůzky v Montrealu se rozhodli v březnu uspořádat dárcovskou konferenci pro Haiti v newyorském sídle OSN. 

Světový program pro výživu (WFP) varoval, že přeživší bude nutné zásobovat déle, než se předpokládalo. „Původně jsme počítali se dvěma miliony lidí, které budeme muset zaopatřovat šest měsíců. Nyní vycházíme z nejméně dvanácti měsíců,“ řekla v New Yorku ředitelka WFP Josette Sheeranová.

Děti na Haiti
Děti na Haiti
Více fotek
  • Děti na Haiti autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1386/138549.jpg
  • Sirotek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1386/138548.jpg