Nejošklivější rybě hrozí vyhynutí

Londýn - Blobfish alias sliznatá ryba by podle vědců mohla vyhynout kvůli příliš intenzivnímu lovu krabů a humrů v australských a novozélandských vodách, informuje o tom britský tisk. Sliznatá ryba patří k nejškaredějším živočichům na světě. Daily Mirror ale píše: „Kdyby vám hrozilo vyhynutí, asi byste vypadali také pěkně depresivně.“

Ryba žije v moři v hloubce až 800 metrů. Žije tak ve stejném prostředí jako krabi a mušle, které jsou pochoutkou pro lidi. Necitlivý výlov těchto mořských živočichů nyní ohrožuje i tuto velmi vzácnou rybu. 

Profesor Callum Roberts, odborník na mořské živočichy z newyorské univerzity, se proto o sliznatou rybu obává. „Australský a novozélandský hloubkový lov ryb jsou jedny z nejintenzivnějších na světě, pokud jste tedy blobfish, není pro vás moc dobré žít v těchto místech,“ říká. 

Roberts dodává, že lov ryb a mořských plodů v takových hloubkách patří k těm nejničivějším formám rybářství. Několik oblastí v oceánu sice spadá pod ochranu proti lovu ryb, jde ale především o oblasti, kde se vyskytují koráli. Místa, kde se vyskytuje sliznatá ryba, pod takovou ochranou nejsou. 

Psychrolutes marcidus

Blobfish alias slizká ryba se latinsky jmenuje Psychrolutes marcidus. Ryba nemá žádné svaly, její tělo je tvořeno rosolovitou tkání. Ryba žije na mořském dně, kde se živí vším, co kolem ní propluje, zejména měkkýši.