Slovenská politická kometa – Svoboda a Solidarita

Bratislava – Jako raketa vylétla na Slovensku v průzkumech volebních preferencí nová mimoparlamentní politická strana. Strana Svoboda a Solidarita (SaS) se v posledním průzkumu popularity dostala na třetí místo a šlape na paty Dzurindově straně SDKU-US. Naopak jistou pozici má strana současného premiéra Roberta Fica Směr, která bezpochyby letošní volby vyhraje. Voliči by jí totiž nyní dali až 40 procent hlasů.

Svoboda a Solidarita je nová strana, svůj ustanovující kongres měla loni na jaře. V čele stojí slovenský podnikatel a multimilionář Richard Sulík. Ten se do povědomí veřejnosti dostal v roce 2002, kdy dělal poradce tehdejšímu ministrovi financí Miklošovi. Sulíkovi se připisuje, že je otcem daňové reformy a díky němu Slovensko zavedlo rovnou daň. Sulík už tehdy zvažoval vstoupit na politickou scénu, chtěl se stát členem SDKU-US, ale nakonec se s Dzurindou nedohodl, a proto si založil novou stranu. 

Sulík oslovuje především pravicové voliče. Zhruba 40 procent těch, kteří by mu dali hlasy, jsou bývalí voliči SDKU. K jeho popularitě přispívá podle Olgy Bakové především to, že má vyrovnané majetkové poměry. Díky penězům, které má, si může dovolit profesionální kampaň. Slovenskou veřejnost zřejmě zaujal jeho slogan: Nejsem fešák, ale hraju fér. 

Video Telefonát Olgy Bakové
video

Telefonát Olgy Bakové

Kdyby se Sulík dostal do vlády, bude jeho hlavním cílem reforma v oblasti daňových odvodů. Sulík by chtěl být ministrem financí. Slibuje snížit poslaneckou imunitu, snížit počet poslanců ze 150 na 100 nebo zrušit koncesionářské poplatky pro slovenský rozhlas a televizi. 

Předvolební průzkum na Slovensku ale naznačil další zajímavé možnosti. Poprvé po dlouhých letech by se podle preferencí nemusela do sněmovny dostat Mečiarova HZDS. Naopak své jisté má nynější premiér Fico, jehož strana Směr suverénně průzkumům vévodí. Hlasy by jí dalo až 40 procent voličů. Sociologové ale upozorňují, že realita může být trochu jiná. I tak ale zatím nikdo nepochybuje o tom, že Fico vyhraje volby a že bude znovu sestavovat vládu. „Kdyby byl reálný scénář jiný, to by bylo opravdu překvapení,“ řekla zpravodajka ČT na Slovensku Olga Baková.

Richard Sulík
Richard Sulík
Více fotek
  • Richard Sulík zdroj: sulik.sk http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1386/138544.jpg
  • Robert Fico autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1386/138546.jpg