Německo v Afghánistánu posílí o 500 vojáků

Berlín - Německo posílí své jednotky v Afghánistánu. Vyšle sem dalších 500 vojáků. Oznámila to v rámci nové strategie německá kancléřka Angela Merkelová, která tvrdí, že vojáci budou mít na starosti hlavně výcvik afghánských bezpečnostních složek. V případě, že by bylo potřeba do Afghánistánu vyslat další jednotky, má Německo ještě 350 vojáků v záloze jako „pružnou rezervu“. V současnosti má Německo v Afghánistánu okolo 4300 vojáků, kteří působí hlavně na severu země.

Kromě výcviku se budou Němci soustředit v Afghánistánu i na civilní výstavbu. Pro letošek Merkelové téměř zdvojnásobí rozvojovou pomoc pro Afghánistán, která by měla dosáhnout 430 milionů eur. Loni Berlín Kábulu přispěl 220 miliony eur. 

Novou afghánskou strategii německé vlády oznámila Merkelová dva dny před londýnskou mezinárodní konferencí o Afghánistánu a krátce před příjezdem afghánského prezidenta Hamída Karzáího, který do Berlína dorazí dnes večer. 

Německá opozice další posilování nepodpoří

Angela Merkelová tak zřejmě vyslyšela výzvu amerického prezidenta Baracka Obamy, který do země vyslal dalších 40 tisíc amerických vojáků a vyzval k podobné akci i další členské státy NATO.

S dalším posilováním v Afghánistánu ale nepočítá německá parlamentní opozice. Nejsilnější nevládní strana, sociální demokracie (SPD), totiž další zvyšování počtu Němců v Afghánistánu odmítá a požaduje stažení všech německých jednotek nejpozději do roku 2015. Je proto možné, že návrh Merkelové v parlamentu narazí. Proti vysílání dalších Němců na afghánské bojiště je i většina německé veřejnosti.

Merkelová dnes žádný termín, do kdy by Německo mohlo své jednotky ze země stáhnout, nezmínila. „Nyní teprve začíná etapa předávání odpovědnosti afghánské vládě,“ zdůraznila kancléřka.