Olomoučtí lékaři operují bederní páteř šetrněji

Olomouc - Jako první v České republice začali olomoučtí neurochirurgové provádět operace bederní páteře novou, šetrnější metodou. Týká se to především lidí, kteří mají následkem degenerativního onemocnění meziobratlových plotének potíže se stabilitou páteře. Operace tohoto onemocnění tvoří ročně dvě třetiny všech zákroků, které neurochirurgové ve Fakultní nemocnici v souvislosti s páteří provedou. Novou, šetrnější metodou chtějí neurochirurgové ročně odoperovat zhruba třicet pacientů.

„Dá se říct, že těžký ischias postihuje padesát procent naší populace,“ upozornil primář neurochirurgické kliniky Miroslav Vaverka.

Jednou z možností, jak pacienta zbavit bolesti, je takzvaná fúze neboli pevné spojení obratlů. Tento zákrok lékaři provedou tak, že odstraní původní ploténku a na její místo vloží implantát, kterým postupně proroste kostní hmota, a páteř se tak zpevní. „Dostáváme se přes svalové struktury stěny břišní a svalové struktury páteře až na ploténku,“ vysvětlil lékař Lumír Hrabálek.

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy Knajblové

Pomocí speciálních nástrojů nyní lékaři operují pacienta z boku. Tento způsob je mnohem bezpečnější než dosavadní metody. „Operační přístupy byly o něco méně šetrné a o něco méně komfortnější pro pacienta,“ uvedl Vaverka. „Ten boční přístup sám o sobě je nejpřímější a nejkratší cesta k ploténce,“ doplnil Hrabálek.

Jindřich Vláčilík z Prostějovska patří k prvním pacientům, které lékaři novou metodou operovali. Šestapadesátiletý muž trpěl bolestmi zad už od mládí. V poslední době byly dokonce tak úporné, že často ani nemohl chodit. „Když jsem třeba stoupl, bolesti byly v této oblasti dost velké.  Teď mám korzet – nechodím bez něho, ale je to v pohodě,“ prozradil spokojený Vláčilík. O tom, že je nová metoda mnohem výhodnější, svědčí i to, že pacient už druhý den po operaci může vstát a chodit. Speciální korzet pak nosí jen šest týdnů.

Operace páteře
Operace páteře