„Dá se říct, že těžký ischias postihuje padesát procent naší populace,“ upozornil primář neurochirurgické kliniky Miroslav Vaverka.
Jednou z možností, jak pacienta zbavit bolesti, je takzvaná fúze neboli pevné spojení obratlů. Tento zákrok lékaři provedou tak, že odstraní původní ploténku a na její místo vloží implantát, kterým postupně proroste kostní hmota, a páteř se tak zpevní. „Dostáváme se přes svalové struktury stěny břišní a svalové struktury páteře až na ploténku,“ vysvětlil lékař Lumír Hrabálek.

Reportáž Evy Knajblové
Pomocí speciálních nástrojů nyní lékaři operují pacienta z boku. Tento způsob je mnohem bezpečnější než dosavadní metody. „Operační přístupy byly o něco méně šetrné a o něco méně komfortnější pro pacienta,“ uvedl Vaverka. „Ten boční přístup sám o sobě je nejpřímější a nejkratší cesta k ploténce,“ doplnil Hrabálek.
Jindřich Vláčilík z Prostějovska patří k prvním pacientům, které lékaři novou metodou operovali. Šestapadesátiletý muž trpěl bolestmi zad už od mládí. V poslední době byly dokonce tak úporné, že často ani nemohl chodit. „Když jsem třeba stoupl, bolesti byly v této oblasti dost velké. Teď mám korzet – nechodím bez něho, ale je to v pohodě,“ prozradil spokojený Vláčilík. O tom, že je nová metoda mnohem výhodnější, svědčí i to, že pacient už druhý den po operaci může vstát a chodit. Speciální korzet pak nosí jen šest týdnů.
