V českém pavilonu EXPO vám namíchají osobní vůni z emocí

Šanghaj/Praha - Zhruba polovina z dvacítky českých exponátů pro světovou výstavu EXPO 2010 v Šanghaji už byla odeslána do Číny. Zbývající část by měla být přepravena do poloviny února. Jako poslední začaly práce na exponátu nazvaném Czeknowlogy, který umožní převádět lidské emoce do podoby tvarů, barev, zvuků nebo vůní.

Návštěvníci si v modulu sednou na senzorické křeslo, které zaznamená jejich pocity při pohledu na obří kapku z ryzího zlata. O zapůjčení zlata na vytvoření kapky nyní zastoupení Expa jedná s Českou národní bankou.

„Technika snímání emocí se určitým způsobem užívá i na detektoru lži,“ uvedl generální komisař české účasti Pavel Stehlík. Výtvarník Federico Díaz ale podle něho vymyslel způsob, jak emoce přeměnit na tvary nebo vůně. Každý pětistý návštěvník českého pavilonu tak dostane příležitost nechat si podle vlastních pocitů při pohledu na zlatou kapku namíchat osobní vůni. Tu podle Stehlíka dostane ve flakonu ve tvaru kapky.

Česko prezentují puky a trocha perel

Českou expozici tvoří 20 kubusů s uměleckými exponáty uspořádaných do podoby symbolického města. Většina exponátů se snaží představit současné Česko, do minulosti jsou zaměřeny jen takzvané „české perly“ jako Karlův most, lodní šroub nebo fiktivní génius Jára Cimrman.

Zvenčí český pavilon pokrývají hokejové puky, které vytvářejí půdorys pražského Starého Města. Tato výzdoba podle Stehlíka zaujala čínské organizátory Expa natolik, že vybrali českou budovu mezi 24 pavilonů na oficiálním plakátu světové výstavy. Puky potištěné logem Expa 2010 jsou také nyní nejobvyklejším dárkem při prezentaci českého pavilonu v Číně, uvedl Stehlík. 

Přípravy na EXPO jsou podle Stehlíkových slov v třítýdenním předstihu proti harmonogramu. Světovou výstavu EXPO 2010 v Šanghaji Číňané zahájí 1. května a už 17. května bude na výstavišti český národní den. V jeho rámci by se na výstavě měl představit například balet Národního divadla. Účast na českém dnu plánuje podle Stehlíka i premiér Jan Fischer.