Haiťané hladoví, s pomocí přiletěl i Travolta

Port-au-Prince - Na Haiti přišlo od 12. ledna o život až 350 000 lidí. Tvrdí to záchranáři, kteří se z ostrova vracejí. Nejvíc obětí si vyžádalo samotné zemětřesení, tisíce lidí ale umírají kvůli nedostatku zdravotní péče, pitné vody a jídla. Rozvášněný dav dokonce vyraboval kamiony OSN s humanitární pomocí v centru zničené metropole ještě dřív, než ji vojáci stačili rozdat. Do pomoci zničenému Haiti se aktivně zapojil i americký herec John Travolta. Svým Boeingem přivezl šest tun humanitární pomoci a lékařského materiálu.

Hodiny strávené čekáním ve frontách na jídlo vůbec nemusí znamenat, že si lidé jídlo odnesou. Potravin proudících ze zahraničí je málo. Před rozbořeným prezidentským palácem napětí eskalovalo. Ještě než příslušníci OSN začali jídlo z kamionů rozdávat, pronikl do auta muž a celý náklad vysypal. Haiťané pytle s rýží okamžitě rozebrali a ještě se o ně poprali. Modré přilby situaci uklidnily až střelbou do vzduchu. 

Nečekaná pomoc „Made in Hollywood“

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského

Humanitární pomoci se dnes Haiti dočkalo z nečekaného zdroje. Se svým plně naloženým Boeingem 707 totiž do Port-au-Prince z americké Floridy přiletěl i americký herec John Travolta. Na palubě svého letounu herec přivezl i lékaře a činitele Scientologické církve, jíž je Travolta členem od roku 1975.

„Máme možnost skutečně pomoci změnit situaci na Haiti. Nemohu se smířit s tím, že bychom tohle letadlo nevyužili,“ řekl Travolta. Herec přirovnal svou současnou misi na karibský ostrov ke své aktivitě po řádění hurikánu Katrina v New Orleans v roce 2005. „Také tam jsme byli s tímto letounem, protože tu možnost (pomoci) máme, což znamená, že na určité úrovni máme odpovědnost to učinit,“ dodal.

Haitská vláda nefunguje, premiér odjel shánět peníze

Záchranáři, kteří se z Haiti vracejí, tvrdě kritizují tamní úřady. Podle nich selhaly a nejsou schopné organizovat pomoc. „Byl jsem tam a stejně nevím, kdo to má na starosti. Chce to zodpovědného a silného vůdce. Pokud se chceme vyvarovat toho, co se tam děje teď, tak tuto roli musí převzít cizinec. Třeba Bill Clinton,“ říká šéf italské civilní pomoci Guido Bertolaso.

Haitský premiér se vydal do světa, aby sehnal peníze na obnovu země. Chce v přepočtu 55 miliard korun. Utrácení peněz by měl kontrolovat jeho úřad. „Haiťané se musí o obnovu zasloužit sami. Všechno nesmí být řízené ze zahraničí. Jen tak bude naše země silnější než dřív,“ uvedl Jean-Max Bellerive.

Dárcovská konference, na které jednotlivé státy peníze pro Haiti přislíbí, je plánovaná na březen. Vláda tak má ještě dva měsíce na to, aby svět přesvědčila, že je schopná rekonstrukci řídit a uhlídat čerpání darovaných peněz.

Haiťané bojují o každý příděl jídla
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24