Superpočítač Saxana zpřesní předpověď počasí

Praha - Meteorologové dostali unikátního pomocníka, který bude vytvářet modely vývoje počasí a taky varovat před povodněmi. Jde o superpočítač, který je výrazně rychlejší a přesnější než dosavadní zařízení. Přístroj se jmenuje Saxana a vědci do něj vkládají velké naděje. Stál takřka 70 milionů korun a drtivou část peněz zaplatila Evropská unie v rámci Operačního programu Životní prostředí.

Dosud museli mluvit meteorologové například o bleskových povodních v Olomouckém kraji, nyní se předpověď zrychlí a zpřesní. Bude daleko konkrétnější. „To je přesně ta úroveň, na kterou chceme jít. To znamená na úroveň okresů,“ řekl hydrolog Jan Daňhelka.

Nový superpočítač musí provést velké množství operací. Tečou do něj aktuální data z pozemních stanic, z družic, balónů. „Každé dopravní letadlo, když letí, tak měří, protože má na své palubě čidla,“ vysvětlila meteoroložka Radmila Brožková.

Video Reportáž Vladimíra Kořena
video

Reportáž Vladimíra Kořena

Reportáž Vladimíra Kořena

U 26. 1. 2010

Události, komentáře o počítači Saxana

Jan Daňhelka, hydrolog:

„Předpověď srážek je z meteorologického hlediska nejsložitější proces.“

Počítá se s hodnotami teploty, tlaku či vlhkosti. Výkon superpočítače Saxana je neuvěřitelný a jednoznačně překoná matematické schopnosti všech 10 milionů obyvatel republiky. „Každý z nich by musel provést 24 000 početních úkonů každých pět vteřin,“ uvedla Brožková.