Hrdinu Ukrajiny Stepana Banderu budou řešit ukrajinské soudy

Kyjev - Žalobou u civilního soudu v Doněcku bylo dnes napadeno rozhodnutí ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka jmenovat národním hrdinou problematického politika a bojovníka za ukrajinskou nezávislost Stepana Banderu. Jak oznamuje ruská agentura ITAR-TASS, další žalobu na prezidentský dekret přijal soud ve východoukrajinském Luhansku.

Juščenko, který po volebním neúspěchu zanedlouho prezidentský úřad opustí, jmenoval minulý pátek Banderu Hrdinou Ukrajiny za jeho zásluhy o ukrajinskou nezávislost. Jeho rozhodnutí vyvolalo kritiku zejména v Rusku, ale i v Polsku, Slovensku, Česku, Izraeli a dalších zemích. Bandera za druhé světové války bojoval proti nacistům, ale spolu s jednotkami německého wehrmachtu i proti Rudé armádě. Bojovníci jeho Ukrajinské povstalecké armády (UPA) v západní Ukrajině brutálně pronásledovali příslušníky jiných národností, zejména Poláky a Židy.

Doněcký advokát Volodymyr Olencevyč dnes svou žalobu opřel o tvrzení, že Juščenko při jmenování porušil řadu ukrajinských zákonů. Čestný titul Hrdina Ukrajiny může podle Olencevyče převzít jen ukrajinský občan, jakým Bandera, který se narodil jako poddaný rakousko-uherského mocnářství, nebyl. Titul rovněž předpokládá „hrdinský skutek nebo vynikající pracovní úspěch“, jehož podle doněckého právníka zakladatel UPA nedosáhl.

Další žalobce, šéf Luhanské oblasti Valerij Golenko, zdůvodnil své podání událostmi z roku 1946, kdy Ukrajina jako součást Sovětského svazu oficiálně žádala orgány OSN o Banderovo vydání. Žádost tehdy byla odmítnuta s tím, že Bandera není občanem Ukrajiny, a tudíž nepodléhá repatriačním zákonům. Stepan Bandera se narodil v lednu 1909 v obci Staryj Uhryniv v Haliči, jež byla součástí rakousko-uherské monarchie.