Srílanský prezident Radžapakse ve volbách obhájil mandát

Kolombo - V čele Srí Lanky zůstane Mahinda Radžapakse, podle oficiálních výsledků totiž vyhrál úterní prezidentské volby. Jeho soupeřem byl generál Sarath Fonseka, který porazil tamilské tygry a ukončil občanskou válku. Se současným prezidentem je teď ale na kordy, kolem jeho hotelu jsou nyní stovky vojáků - prý jako bezpečnostní opatření. Fonseka ale tvrdí, že ho mají zatknout, kdyby volby vyhrál.

„Oznamuji, že Mahinda Radžapakse zvítězil v těchto prezidentských volbách,“ řekl jeden z členů volební komise novinářům. Potvrdil tak dřívější sdělení srílanské televize, podle něhož si Radžapakse po sečtení téměř všech odevzdaných lístků připisoval kolem 58 procent hlasů, zatímco Fonseka zhruba 40 procent.

Fonseka v dnešním dopise volební komisi uvedl, že výsledky ukazující zisk 58 procent hlasů ve prospěch Radžapakseho nejsou platné a že bude usilovat o to, aby byly soudem anulovány. Právo zúčastnit se úterního hlasování mělo 14 milionů Srílančanů a volební účast se pohybovala kolem 70 procent.

Video Výsledky voleb na Srí Lance
video

Výsledky voleb na Srí Lance

Fonseka svedl s prezidentem těžký předvolební boj poznamenaný násilím. Zmatek způsobilo také to, že Fonseka nebyl registrován na seznamech jako volič, a hrozilo, že bude diskvalifikován také jako kandidát, což ale volební komise nakonec zamítla.

Prezidentův protikandidát obklíčen armádou v hotelu

Dnes obklíčili vojáci hotel v centru metropole Kolombo, v němž je Fonseka ubytován. Podle mluvčího armády je důvodem informace, že mezi čtyřmi stovkami lidí uvnitř budovy jsou armádní dezertéři. „Nevíme, jaké jsou jejich úmysly, a jako preventivní opatření jsme kolem hotelu rozmístili jednotky,“ řekl mluvčí Udaja Nanajakkara. „Hotel není obklíčen, dovolujeme jeho klientům vycházet i vcházet, ale kontrolujeme,“ řekl a dodal, že armáda nemá v úmyslu Fonseku zadržet.

Prezidentův hlavní poradce řekl, že Fonseka byl dán pod dohled, aby se zajistilo, že se nepokusí zorganizovat převrat s některými příslušníky armády, jíž ještě před osmi měsíci velel. Fonseka ke konci předvolební kampaně řekl, že vláda bude chtít buď volební hlasy ukrást, nebo ho zadržet, pokud by zvítězil.