Bahamský soud nevydá Koženého do USA

Praha/Nassau - Soud na Bahamách nevydá Viktora Koženého do Spojených států. Tam byl obviněn ze zpronevěry peněz investorů v kauze privatizace ázerbájdžánské ropné firmy. Podle serveru iDnes.cz se Američané proti rozhodnutí mohou odvolat už jen ke Státní radě, kterou řídí britská královna. O vydání Koženého usiluje i Česko kvůli účasti na zpronevěře majetku za 16 miliard korun.

Odvolací soud na Bahamách začal kauzu Koženého projednávat loni v prosinci. Kožený v USA čelí obviněním z uplácení a praní peněz. Američanům se však podle serveru The Nassau Guardian nepodařilo zvrátit předchozí verdikt bahamské justice, která odmítla finančníka do USA vydat s tím, že by to bylo v rozporu se zákony.

Americké úřady Koženého viní, že se dopustil uplácení při pokusu o privatizaci ropného průmyslu v Ázerbájdžánu. Do ázerbájdžánské operace, jejímž cílem bylo získat podíl na privatizované ropné společnosti Socar, vložili američtí investoři 350 milionů dolarů. Stát firmu ale neprodal a investice ztratily hodnotu.

Kožený vinu popírá a po celou dobu tvrdí, že se na něho americké protikorupční zákony jako na cizince v době údajného spáchání trestných činů nevztahovaly.

České úřady také usilují o Koženého vydání

V Česku je Kožený, který mimořádně zbohatl na československé kuponové privatizaci na začátku 90. let, obžalován z účasti na zpronevěře majetku za 16 miliard korun. Proces, který v jeho nepřítomnosti začal předloni v únoru, dosud neskončil. Rovněž české úřady se zatím marně domáhají jeho vydání z Baham.

Finančník na Bahamských ostrovech žije více než deset let. V říjnu 2005 jej na základě americké žádosti zatkla bahamská policie. Následujících 19 měsíců strávil ve vazbě v nassauské věznici Fox Hill. Soud jej pak propustil na kauci 300 000 amerických dolarů.

Viktor Kožený v poutech
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24