Nebezpečí přenosu závažných chorob z matky na plod je stále vyšší

Praha – Přestože si matky ze všeho nejvíce přejí, aby jejich děti byly zdravé, mnohdy jsou právě ony příčinou toho, že jejich potomci onemocní. Některé choroby se totiž dokážou přenést z matky na plod. Minulý rok se podařilo japonským a britským lékařům zaznamenat vzácný přenos nemoci. Osmadvacetiletá Japonka nevěděla o tom, že je nemocná. Leukemické buňky se však dostaly přes placentu až k samotnému plodu.

Případ, který zveřejnil britský deník The Guardian, popřel dosavadní teorie o tom, že matka nádorové onemocnění dítěti nepředává. Z případu není jasné, jak se plod nakazil. Pokud se totiž nádorové buňky dostanou přes placentu, měl by je imunní systém dítěte rozeznat a následně zničit. To se však nestalo. Matka zemřela asi měsíc po porodu. Ve stejné době se u holčičky začaly projevovat první příznaky - lékaři u ní pak objevili nádor a rozšíření rakoviny až do plic.

„U některých rakovinných onemocnění se uvažuje o tom, že je to virového původu, že viry hrají nějakou roli, čili zas tak úplně objev to není. Zase je to ve stádiu výzkumu a prokázaný přenos je určitě raritní. Je prokázaný třeba transplacentární přenos u nonhodgkinovských lymfonů, ale až to bude stoprocentně ověřeno, to si budeme muset ještě počkat,“ upřesnil lékař Tomáš Binder z Gynekologicko porodnické kliniky 2. lékařské kliniky Fakultní nemocnice Motol.

Video Milénium
video

Milénium

Choroby jsou dvojího druhu

Naštěstí pro nastávající matky není přenositelných nemocí mnoho. Rozdělit je můžeme do dvou skupin. První si nese novorozenec do života vinou genetické informace, kterou získá od rodičů. Pak jsou to nemoci infekční, kdy se může mikroorganismus dostat k plodu placentou a následně ho napadnout. „Jsou to nemoci, kterými matka trpí, ať už vědomě, nebo nevědomě, a vůbec netuší, že takovou nemoc má, a nedělá jí to zjevně žádné problémy. Ty se během těhotenství můžou na plod přenést,“ uvedl lékař Tomáš Binder.

Při některých nemocech by se matky vůbec neměly pokoušet o vlastní dítě. Následky by pro něj totiž mohly být fatální. K těm nejnebezpečnějším patří například syfilis. Nakažení matky většinou plod nepřežije.

„Nejčastěji je to ultrazvuk, který zjistí, že něco není v pořádku,“ řekl Binder. Pokud se opravdu zjistí, že není plod v pořádku, může lékař doporučit matce, aby raději těhotenství přerušila. Konečné slovo má ale ona.

Matky by si měly dávat pozor i u narozených dětí

Nemoci se dají přenést i během kojení nebo běžným kontaktem. Matky můžou své děti poznamenat i nezdravým životním stylem. Vědci a lékaři varují hlavně budoucí rodičky s nadváhou a obezitou. Jejich děti mají totiž o 18 procent vyšší pravděpodobnost, že se narodí s vrozenou srdeční vadou. U matek se silnou obezitou je pravděpodobnost až o 30 procent vyšší.

Lékaři sledovali skoro 6500 dětí se srdečními vadami a víc než pět a půl tisíce dětí bez problémů. Následují studie pak odhalila, že existuje vztah mezi obezitou a deseti z celkových pětadvaceti druhů srdečních vad.