T-Mobile v Praze zahájil provoz mobilní sítě třetí generace UMTS

Praha - Operátor T-Mobile v Praze zahájil komerční provoz mobilní sítě třetí generace UMTS. Do konce roku chce pokrýt největší města České republiky. Firma to oznámila v tiskové zprávě. Službu operátor testoval od loňského prosince. T-Mobile pokrývá kolem 40 procent obyvatel hlavního města a počet se bude nadále zvyšovat. Zákazníci mohou novinku používat v rámci svých datových tarifů a zvýhodnění, stačí mít jen zařízení podporující technologii 3G, kterou podporuje 80 procent telefonů v nabídce operátora.

Uživatelé nyní mohou v telefonu dosáhnout rychlost stahování až tři megabity za sekundu. „T-Mobile ode dneška nabízí jednu z nejmodernějších verzí 3G sítě, která je v současnosti na trhu vůbec dostupná,“ uvedl výkonný ředitel technologického úseku Frank Meywerk. Instalovaná technologie, jejímž dodavatelem je společnost Nokia Siemens Network, je založena na standardu HSPA. Zároveň je již připraven plynulý přechod na služby další generace pod označením LTE.

UMTS již od konce roku 2006 nabízí konkurenční Telefónica O2. Do konce minulého roku operátor pokryl 15 tuzemských měst a do dvou let chce UMTS rozšířit na 70 procent populace. Vodafone od loňského roku provozuje síť 3G v části Prahy.