Polský voříšek přežil v mrazu tři dny na plovoucí kře

Varšava – Střední Evropu dál trápí arktické mrazy. V Polsku si vyžádaly už 221 lidských životů, jen v noci na dnešek umrzlo devět lidí. Polským hrdinou se stal pes Misiek, který přežil tři dny na plovoucí ledové kře na řece Visle. Malý pejsek vzdoroval arktickému chladu i hladu. Zachránili ho až meteorologové, kteří ho asi 27 kilometrů od břehu v Gdyňském zálivu vytáhli na palubu své lodi. Teď Misiek čeká na nového pána.

Zcela vyčerpaný voříšek musel být nejdřív vytažen do záchranného člunu. Zabaleného do teplé deky ho zachránci přinesli k veterináři. „Třásl se po celém těle,“ uvedl člen posádky plavidla. Bez pomoci by Misiek jistě brzy zemřel. Na nedobrovolné plavbě byl od soboty, kdy u Toruně, asi 200 kilometrů od ústí Visly do moře, dováděl na břehu řeky. Skákal z břehu na kru a zpět. V jednu chvíli však silný proud vzal kru i s pejskem doprostřed toku. Marně se jej pokoušeli vytáhnout i hasiči.

„Důstojníci viděli, že se na kře něco hýbe. Když jsme se dostali blíž, zjistili jsme, že to je pes, který se ze všech sil snaží nesklouznout do vody,“ vypráví velitel polské lodi Jan Jochim. Podle veterinářů bude Misiek v pořádku. Jeho zachránci doufají, že se o něj brzy přihlásí jeho pán. V opačném případě mu najdou nového majitele.

Video Reportáž Jakuba Nettla
video

Reportáž Jakuba Nettla

/*json*/{"map":{"lat":54.6166170544,"lng":19.1271972656,"zoom":8,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":54.540206520891,"lng":19.09423828125,"type":"1","description":"Meteorologov\u00e9 zachr\u00e1nili v Gdy\u0148sk\u00e9m z\u00e1livu pejska, kter\u00fd pro\u017eil t\u0159i dny v mrazu na ledov\u00e9 k\u0159e."}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Německo čeká půl metru sněhu

Arktické mrazy dnes v noci zasáhly Česko, Německo, Rakousko a pobaltské Lotyšsko. V Německu se má k silným mrazům přidat i sněžení. Očekává se až 50 centimetrů nového sněhu, což pravděpodobně zkomplikuje dopravu.

V Polsku kvůli mrazům zemřelo během posledních tří měsíců už 221 lidí. Nejohroženější skupinou jsou lidé bez domova. Úřady vyzývají obyvatele, aby se snažili potřebným pomoct nebo aby informovali policii. V noci na dnešek bylo nejchladněji ve východní a centrální části Polska, kde teplota klesla až na minus 24 stupňů Celsia.

Zhruba 2500 domácností na jihu Polska jsou už dva týdny bez elektřiny, protože mohutné sněžení a led tam poškodily rozvody elektřiny. Bez proudu je rovněž zhruba 500 lidí v Dolním Slezsku.

Vůbec nejchladněji z celé Evropy bylo v noci na dnešek podle agentury APA v Lotyšsku. Na celém území pobaltského státu teploty klesly pod 25 stupňů. Ve městě Daugavpils bylo naměřeno minus 33,3 stupně.

V Rumunsku zabil extrémní mráz během posledních osmi dnů 44 lidí, z toho deset v noci na dnešek. Při teplotách klesajících k 35 stupňům pod nulou trpí i v této balkánské zemi především bezdomovci. Policisté a zdravotníci je cíleně vyhledávají v ulicích a umísťují do obecních budov.