Australan dostal v Afghánistánu trest smrti

Kábul/Sydney – Nejvyšší trest dostal v Afghánistánu australský bezpečnostní pracovník, který loni zastřelil svého afghánského kolegu a poté se snažil svést vinu na Taliban. Australský premiér Kevin Rudd už ubezpečil, že se pokusí odvrátit popravu odsouzeného, který je bývalým členem australské armády. Austrálie je ze zemí, které nejsou součástí NATO, největším dodavatelem mírových vojáků do Afghánistánu.

Osmatřicetiletý Robert William Langdon byl usvědčen z vraždy a loni v říjnu kábulským soudem odsouzen k absolutnímu trestu. Odvolací soud tento verdikt minulý týden potvrdil.

Langdon pracoval pro firmu Four Horsemen International, soukromou bezpečnostní agenturu se sídlem v USA, a k zabití afghánského strážce při bouřlivé hádce o zajištění bezpečnosti konvoje se přiznal loni v květnu.

Podle australského tisku byl konvoj přepaden pravděpodobně povstalci z řad Talibanu v provincii Vardak jižně od Kábulu, ale podařilo se mu uniknout do provinční metropole, kde se zmínění dva muži pohádali o to, zda pokračovat v cestě.

Langdon u soudu řekl, že Afghánce zastřelil v sebeobraně, když jeho sok sahal po pistoli. Jiní svědci ale toto tvrzení popřeli. Podle nich také Langdon hodil na obrněné vozidlo odvážející bezvládné tělo afghánského kolegy granát a nařídil ostatním strážcům, aby stříleli do vzduchu v předstírání dalšího útoku Talibanu.

Austrálie rezolutně odmítá trest smrti a pravidelně vyvíjí nátlak na vlády, které chtějí takový trest uplatňovat vůči Australanům usvědčeným v cizině.

Mezinárodní jednotky v Iráku
Mezinárodní jednotky v Iráku